Przecież nie wszędzie obchodzi się wieczór wigilijny, przykład choćby Wielkiej Brytanii, gdzie prezenty otwiera się rankiem w Boże Narodzenie, a suto zastawiony stół czeka na koneserów także tego dnia. Zastanówmy się: jak to jest?

Zauważmy najpierw, że samo słowo „wigilia”, to po prostu dzień poprzedzający inny dzień, kiedy np. coś ważnego ma się wydarzyć. Być może z powodu wielkiej wagi, jaką ma dla chrześcijan 25 grudnia, nazwano dzień poprzedni „Wigilią”, czyli wigilią przez duże „w”.
Wigilia to dzień bardzo pracowity. W wielu domach zgodnie z tradycją właśnie w ten dzień rodziny ubierają wspólnie choinkę, mamy i babcie krzątają się po kuchni, przygotowując dwanaście potraw (o czym za chwilę), a wszyscy – niestety – czynią porządki w mieszkaniu.

Wieczór przynosi za to nagrody: w postaci prawdziwie świątecznej atmosfery, dużej ilości pysznego jedzenia i oczywiście prezentów. Mówiąc o jedzeniu warto byłoby wspomnieć o tradycji dwunastu potraw, wśród których z pewnością muszą znaleźć się barszcz czerwony, kapusta, groch, karp, pierogi (najlepiej z kapustą i grzybami bądź śliwką suszoną) czy kutia.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Przyznajmy jednak szczerze – nie zawsze tak jest. Po pierwsze, zazwyczaj jedzenia jest co najmniej dwa razy więcej niż są w stanie zjeść wszyscy goście, a po drugie – kto ma tyle czasu i chęci, by je przygotować. Dlatego normalne jest zmniejszanie liczby dań, a także zastępowanie tradycyjnych potraw pozostającymi w jakimś związku innowacyjnymi przepisami.

Tradycje wigilijne nie obejmują jedynie jedzenia. Niektórzy wkładają sobie łuskę karpia do portfela, inni kładą sianko pod obrus, dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki a gospodarze wymykają się, by porozmawiać ze zwierzętami. Warunkiem koniecznym, który sprawia, że zwykła uczta staje się Wigilią, jest dzielenie się opłatkiem podczas składania sobie życzeń. Z tym zwyczajem chyba każdy miał kiedyś do czynienia.

Z pytaniem, czy wiemy, co świętujemy, zostawiamy każdego czytelnika samego, dlatego, że najlepiej myśli się na osobności. Szczególnie na takie ważne tematy jak Wigilia. Przeddzień narodzenia się Kogoś naprawdę ważnego.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Czytaj też: Czego wam brakuje w Święta Bożego Narodzenia? Jakie macie wspomnienia?