Nowy rok, nowe pomysły, może właśnie na założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech? Szczególnie na polsko niemieckim pograniczu wielu z Państwa wykorzystało już możliwość, przeniesienia swojego biznesu za Odrę. Dla wszystkich, którzy rozważają tego typu możliwość, powstał ten artykuł.

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wymaga nie tylko odwagi i dobrego pomysłu, ale także przemyślanego planowania i organizacji. Jednym z najważniejszych kroków w fazie rozruchu jest rejestracja firmy. Przecież tylko ci, którzy prawidłowo zarejestrują swoją działalność, mogą ją legalnie i sprawnie prowadzić. W zależności od wybranej branży, rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech jest związana z pewnymi wymogami i warunkami, a także wiąże się z niemałym nakładem pracy administracyjnej.

Ale kto może zarejestrować firmę w pierwszej kolejności, jak działa rejestracja działalności gospodarczej, czy można zarejestrować firmę online i jakie cechy szczególne należy wziąć pod uwagę? Kto musi zarejestrować firmę w Niemczech?

Co do zasady, każdy, kto prowadzi działalność z zamiarem osiągnięcia stałego zysku, na własną odpowiedzialność i na własny rachunek, musi zarejestrować firmę. W takim przypadku przed rozpoczęciem działalności należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. W tym przypadku są Państwo również odpowiedzialni za podatek od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer), jeśli Państwa obroty przekroczą limit zwolnienia.

Jakie są wyjątki?

Freelancerzy, tacy jak artyści, dziennikarze, prawnicy czy lekarze lub pielęgniarze nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Ponadto wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, która może być zaklasyfikowana jako produkcja zasadnicza, są również zwolnieni z obowiązku meldowania działalności gospodarczej. To rozszerzone zwolnienie obejmuje rolników, ale także osoby, które zajmują się ogrodnictwem i uprawą winorośli, hodowlą ryb lub leśnictwem.

Jakie są wymagania i szczegóły?

Aby ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, należy być pełnoletnim i posiadać odpowiednie kompetencje prawne. W zależności od rodzaju działalności, może być również konieczne udowodnienie, że posiadasz określone kwalifikacje lub koncesję. Na przykład, aby prowadzić działalność rzemieślniczą podlegającą licencjonowaniu, potrzebny jest egzamin mistrzowski lub podobne kwalifikacje. Potrzebne są również specjalne oficjalne zezwolenia na prowadzenie szkoły nauki jazdy, firmy taksówkarskiej, restauracji lub ambulatoryjnej opieki medycznej.

Aby móc prowadzić swoją działalność gospodarczą, należy złożyć wniosek o licencję na prowadzenie działalności gospodarczej przed jej rozpoczęciem. Rejestracja działalności gospodarczej może być dokonana online, osobiście lub pisemnie pocztą, w zależności od kraju związkowego i miasta. Po faktycznej rejestracji należy jednak wykonać dalsze kroki, np. rejestrację podatkową w urzędzie skarbowym. Aby mieć pewność, podsumowaliśmy, co musisz zrobić aby nie zapomnieć żadnych formularzy, podsumowaliśmy poniżej najważniejsze kroki.

Sześć najważniejszych kroków w procesie rejestracji działalności gospodarczej:

Etap 1: Przygotowanie dokumentów.

Przed rejestracją należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty. Przy rejestracji należy przynieść ze sobą nie tylko dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o rejestracji, ale również umowę spółki lub wszelkie niezbędne zaświadczenia o kwalifikacjach. W zależności od branży konieczne może być również przedstawienie świadectwa mistrzowskiego, zaświadczenia o niekaralności lub świadectwa zdrowia. O tym, jakich dokumentów potrzebujesz dla swojej branży, możesz dowiedzieć się na stronach internetowych Biura Handlu i Regulacji lub na platformie Izby Przemysłowo-Handlowej. Aby zarejestrować transakcję przez Internet, potrzebujesz tych samych dokumentów, ale możesz je złożyć w formie elektronicznej kopii.

Etap 2: Zgłoś się za pomocą (internetowego) formularza zgłoszeniowego

Faktyczna rejestracja działalności gospodarczej może być dokonana osobiście, w formie pisemnej pocztą lub online. To, czy można zarejestrować się przez Internet, zależy od odpowiedzialnego urzędu ds. handlu i porządku publicznego. Szczególnie duże miasta, takie jak Berlin, oferują tę usługę, aby zaoszczędzić założycielom żmudnej drogi do biura. Ponadto nie ma czasu oczekiwania, możliwa jest płatność bezgotówkowa, a Ty jesteś niezależny od godzin otwarcia. Jeśli jesteś zatrudniony i chcesz rozpocząć działalność w niepełnym wymiarze godzin, możesz również zarejestrować swoją firmę online w zaciszu własnego domu po pracy lub w weekend. Istnieją jednak również korzyści wynikające z osobistego odwiedzenia biura. Musisz wypełnić formularz rejestracyjny, w którym musisz podać niezbędne informacje o sobie i swojej firmie. Jeśli pójdziesz do biura osobiście, urzędnik pomoże Ci w wypełnieniu formularza i wskaże ewentualne błędy. W tym procesie należy tylko przedstawić niezbędne dokumenty i wnieść opłatę. Po złożeniu wniosku online, można przesłać pliki, a także zapłacić online. Następnie aplikacja zostanie sprawdzona pod względem kompletności i poprawności, a także zostanie stwierdzona legalność Twojego serwisu. Jeśli wszystkie dane są poprawne, Twój wniosek zostanie zatwierdzony. Ponadto, Państwa dane zostaną automatycznie przekazane do innych urzędów, takich jak urząd skarbowy, IHK.

Etap 3: Wypełnić kwestionariusz urzędu skarbowego

Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji działalności gospodarczej, automatycznie otrzymasz z urzędu skarbowego ankietę w celu zarejestrowania swojej działalności gospodarczej dla celów podatkowych. W tym kwestionariuszu należy podać informacje o spodziewanych przychodach. W zależności od tego, jak wysokie są Twoje przewidywane przychody, otrzymasz albo numer podatkowy, albo numer identyfikacji podatkowej VAT (Umsatzsteuer-ID). Numer podatkowy ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorstw, które podlegają tak zwanym przepisom dotyczącym małych przedsiębiorstw, a zatem są zwolnione z podatku VAT. Numer podatkowy może być używany na wszystkich fakturach na terenie Niemiec, ale jako właściciel małej firmy nie może wykazywać podatku VAT na fakturach. Jeśli jednak chcesz sprzedawać swoje usługi na terenie UE, zazwyczaj potrzebujesz numeru identyfikacyjnego VAT. Jako początkujący przedsiębiorca możesz się o to starać, jeśli Twoja firma chce prowadzić działalność w całej UE.

Etap 4: Wypełnić formularz rejestracyjny IHK

Jako handlowiec jesteś zobowiązany do członkostwa w Izbie Przemysłowo-Handlowej (IHK) lub w Izbie Rzemieślniczej (HWK). W związku z tym otrzymasz od IHK lub HWK formularz rejestracji podatkowej, który wymaga nie tylko informacji o Tobie i Twojej firmie, ale także prognoz dotyczących Twoich oczekiwanych dochodów. Ponieważ wielu założycieli jest zwolnionych ze składek członkowskich IHK lub HWK z powodu ich niskich zysków, należy zawsze podawać poprawne i dokładne informacje.

Etap 5: Skontaktować się ze stowarzyszeniem zawodowym

W zależności od branży, określone stowarzyszenie branżowe jest za Ciebie odpowiedzialne. Stowarzyszenia te są instytucjami odpowiedzialnymi za ustawowe ubezpieczenia wypadkowe i zajmują się aspektami ochrony zdrowia pracujących. Ponadto, mają one również obowiązek doradzania i informowania oraz są Państwa kontaktem w zakresie bezpieczeństwa pracy. Co do zasady, Biuro Koncesji Handlowych automatycznie wysyła zawiadomienie do odpowiedniej spółdzielni po zarejestrowaniu działalności. Aby jednak być po bezpiecznej stronie, można się z nimi aktywnie kontaktować, ponieważ w ciągu tygodnia od zarejestrowania działalności gospodarczej należy złożyć wniosek o przyjęcie do stowarzyszenia zawodowego.

Etap 6: alternatywne opcje kontaktu z urzędami

W zależności od wybranej branży i wielkości firmy, może być konieczna opcjonalna rejestracja. Na przykład, jeśli zatrudniasz pracowników, musisz ubiegać się o numer firmowy z Federalnej Agencji Pracy. Numer ten jest niezbędny, abyś mógł zarejestrować swoich pracowników w ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym. Ponadto, może być konieczne zarejestrowanie firmy w rejestrze rzemiosła specjalistycznego. Obowiązek ten dotyczy wszystkich zakładów rzemieślniczych, które podlegają rejestracji. Obowiązek rejestracji istnieje zazwyczaj wtedy, gdy prowadzenie działalności gospodarczej wymaga zdania egzaminu mistrzowskiego w specjalistycznej jednostce technicznej.

Rejestracja działalności gospodarczej jest oficjalnym sygnałem startowym dla Twojego życia jako przedsiębiorcy i jednym z najważniejszych kamieni milowych w fazie rozruchu. Rejestracja firmy nie jest taka trudna, o ile pracuje się krok po kroku. Jeśli jednak zapomnisz o jakimś kroku w trakcie burzliwego okresu rozruchu, po prostu jak najszybciej skontaktuj się z odpowiednim urzędem. Co do zasady, uzasadnione późniejsze zgłoszenie nie stanowi problemu, pod warunkiem że terminy ustawowe nie zostały znacząco przekroczone. Powodzenia!