Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca do podjęcia działań, dzięki którym możecie zostać rodziną wspierającą. Taka rodzina miałaby za zadanie pomóc rodzinom (które nie do końca sobie radzą) w sprawach dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych, organizacji czasu rodziny, pomocy w nauce, racjonalnego prowadzenia budżetu domowego oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.

Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (np. sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi), które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

Zadaniem rodziny wspierającej nie jest wyręczanie, lecz aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione od potrzeb oraz współpracy między zainteresowanymi.

Dotyczyć one mogą: wskazówek dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych, organizacji czasu rodziny, pomocy w nauce, racjonalnego prowadzenia budżetu domowego oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.

Rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji, ale może otrzymywać zwrot niektórych kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.

– Często sąsiad zabierze dziecko do kina bo wie , że rodziców nie stać, bądź nie zadbają o to, a my wówczas zwrócimy ten koszt zakupu biletu – mówi Monika Cichecki, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej. – Zwracamy koszty, ale przy szczegółowym omówieniu pomocy. Poza tym, często dzieci w rodzinach mają trudności z nauką, a rodzice nie do końca zwracają na to uwagę, wówczas pomoc przy odrabianiu lekcji też jest bardzo przydatna – dodaje.

Jak zostać rodziną wspierającą?

Rodzinę wspierającą ustanawia się po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika ośrodka pomocy społecznej na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego.

Zawierana jest umowa, która określa zasady wspierania, a także możliwość zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.

Aby zostać rodziną wspierającą należy:

1) zgłosić swoją kandydaturę na rodzinę wspierająca do  Ośrodka Pomocy Społecznej w Słubicach;

2) wyrazić zgodę na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania;

3) uzyskać pozytywną opinię kierownika ośrodka pomocy społecznej;

4) odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez ośrodek pomocy społecznej;

5) podpisać umowę która określa zasady wspierania, a także możliwość zwrotu kosztów związanych z udzielaniem pomocy.

Przeszkodą w pełnieniu funkcji RODZINY WSPIERAJĄCEJ może być:

  • problemy opiekuńczo – wychowawcze z własnymi dziećmi,
  • ograniczenie lub odebranie członkowi rodziny władzy rodzicielskiej,
  • niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego,
  • brak stałego źródła utrzymania,
  • występowanie problemu uzależnień,

Źródło: OPS Słubice
Oprac. I Love Słubice

Czytaj też: OPS szykuje nowe projekty. Nie tylko dla potrzebujących, ale też dla wszystkich mieszkańców!