fbpx
Home Kultura i rozrywka Joga – dlaczego warto ją uprawiać? Opowiada o tym Dorota, u której joga zagościła w sercu na dobre.

Joga – dlaczego warto ją uprawiać? Opowiada o tym Dorota, u której joga zagościła w sercu na dobre.

by Redakcja iLoveSłubice.pl
Dorota Czarnuch

Lekceważymy ją za jej spokój, nie doceniamy jej korzystnego wpływu na nasze zdrowie, ale bywa tak tylko do momentu, gdy po raz pierwszy jej spróbujemy. Nawet osoby, które lubią się zmęczyć i spocić, powinny praktykować jogę, ponieważ zbawiennie działa na nerwy, zwalcza stany depresyjne i uśmierza ból.

Joga, bo o niej ten artykuł, niedoceniana, często pomijana jako aktywność fizyczna przez osoby, które lubią się spocić i uważają tę formę aktywność za dość nudną. Większości z nas kojarzy się bowiem z wygibasami, ciszą i medytacją i w założeniu tak też wygląda, natomiast w tym właśnie tkwi magia jogi.

Jak przygotować się do jogi?

sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

Aby prawidłowo rozpocząć swoją podróż z jogą, zaleca się udział w zajęciach, gdyż początki, ułożenie ciała w poszczególnych asanach (figurach) wymagałyby kontroli jogina. Gdy już załapiemy podstawy oraz rytm ćwiczeń, nic nie stoi na przeszkodzie wykonywać je samodzielnie.

Co będzie potrzebne?

– maty do jogi – są różne rodzaje. Najlepiej wybrać ją w specjalnych sklepach dostosowując do swojego wzrostu i wagi.

– wygodny i rozciągliwy strój, skarpetki do jogi.

– akcesoria do jogi (kostki, gumy, liny, wałki)

Dorota Czarnuch Słubice

Właściwości lecznicze

Badania dowodzą o leczniczych właściwościach jogi zarówno na ciało jak i na duszę. Co daje joga? 

  • Znacznie zmniejsza bóle pleców, bóle stawów. Ważne jednak, aby ćwiczenia były dobrane do stanu zdrowia.
  • Jest lekiem na bezsenność i problemy ze snem. 
  • Ma korzystny wpływ na zdrowie serca. Joga może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na serce, obniża ciśnienie krwi.
  • Pomaga w walce z depresją, spadkiem nastroju czy zaburzeniami lękowymi.
  • Może pomóc osobom walczącym z chronicznym brakiem energii, powodując wzrost siły, wytrzymałość i elastyczność.

Dlaczego, jaki i co zmieniła joga w jej życiu ? -pytamy o to naszą rozmówczynię Dorotę Czarnuch. 

Redakcja: Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z jogą?

Dorota Czarnuch: Do jogi wracałam kilka razy w swoim życiu. 5 lat temu na dobre zagościła w moim sercu. Praktykę zaczynałam sama z filmikami na YouTube z Małgorzatą Mostowską, później uczestniczyłam w zajęciach grupowych, wykupiłam również kilka praktyk indywidualnych. Dziś sama praktykuje codziennie.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

R: Jak zmieniło się Twoje życie?
DC: Joga otworzyła mój umysł i serce. Dodała mi odwagi do zmian na lepsze. Jest inspiracją do tego, jakie miejsca wybieram do odpoczynku i zabawy z moimi dziećmi (np. zamieniłam zatłoczone miasto, McDonald i galerie na las, jezioro, łąkę). Sprawiła, że jem zdrowo, chcę się uczyć i rozwijać, pomagać innym, otwiera mnie na kolejne pasje…

R: Co cenisz w jodze, w czym Tobie pomogła?
D: W jodze cenię to, że mogę sobie dobrać praktykę w zależności od tego, co mam ochotę w danej chwili zrobić. Chociaż zawsze staram się zacząć od “powitania słońca”, to kolejne praktyki są już różne. Joga nauczyła mnie samodyscypliny, pomogła mi zrozumieć, co jest dla mnie w życiu najważniejsze. To dzięki regularnym ćwiczeniom i pracy z oddechem nauczyłam się doceniać i być wdzięczna za wszystko.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

R: Jak joga wpłynęła na Twoją codzienność?
D: Staram się zawsze rano praktykować „powitanie słońca” i jeśli czas i ochota mi dopisuje przedłużam swoją praktykę do 1,5 godziny. Po takim poranku mam spokój w głowie przez cały dzień .

R: Gdyby nie joga, to…?
D: … nie byłabym w tym miejscu, gdzie jestem teraz i nie zmieniłabym swojego życia na lepsze.

R: Dlaczego i komu polecasz jogę?
D: Jogę polecam przede wszystkim dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Może ją praktykować każdy- mały i duży. Nie ma tu ograniczeń wiekowych. Jest mnóstwo ćwiczeń, które można wykonywać zarówno bez kondycji, jako i bardzo wysportowanym. Bo joga pozwala uzyskać równowagę między ciałem i umysłem. I to w niej cenię najbardziej.

 NAMASTE 🙂

Czytaj też: Szczeniak w domu – nauka czystości

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia
sŁubice zaprasza białe ilovesłubice

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice