Autor: Aneta Majewska

Zaczął się sezon pozyskiwania miodów przez pszczelarzy. Pierwszym był miód wielokwiatowy, a zaraz po nim rzepakowy. Teraz przyszedł czas na pozyskiwanie miodu akacjowego.

Miód akacjowy to jeden z delikatniejszych miodów i najczęściej pozyskiwanych w naszych regionach. Czy ten rok jest udany? Z relacji z pszczelarzy, drzewa akacjowe zbyt krótko kwitły i kwiat słabo nektarował. Powód? Susza. Ale…

Nie ma co się martwić na zapas!

Pomimo suszy pszczelarze zapewniają, że miód akacjowy będzie. Starają się jak mogą, aby osiągi były jak najwyższe. I już niedługo będzie można skosztować tego wspaniałego smaku natury.

Miód Akacjowy To Jeden Z Z Najczęściej Pozyskiwanych W Naszych Regionach
Miód akacjowy to jeden z z najczęściej pozyskiwanych w naszych regionach. Fot. Pixaby

Dobra praca pszczelarza i dobra rodzina pszczół w sezonie może uzyskać nawet 100 kg miodu z jednego ula jeśli są ku temu odpowiednie warunki sprzyjające.

Dlaczego warto wybrać miód akacjowy?

Miód akacjowy jest jednym z nielicznych rodzajów miodu, który posiada bardzo jasną barwę. Najczęściej określa się go jako jasnosłomkowy.

Jego właściwości są nieocenione. Miód z kwiatu akacji pozytywnie wpływa na układ krążenia i naczynia wieńcowe, stabilizuje ciśnienie krwi i hamuje procesy miażdżycowe. Przydatny jest także w zaburzeniach przewodu pokarmowego (wrzody żołądka)- skurczach, nadkwaśnosci, usprawnia pracę wątroby,(wspomaga jej detoksykację), chorobach dróg moczowych (kamienie), chorobach skórnych (zakażenia ropne).

Miód ten odznacza się zawartością szybko przyswajalnych węglowodanów, dzięki czemu może być pomocny w stanach wyczerpania oraz przewlekłego zmęczenia. Wiele cennych witamin z grupy B oraz składniki odżywcze (potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan i inne), które zawarte są w miodzie akacjowym, wzmacniają nasz układ odpornościowy. W jego skład wchodzą też niewielkie ilości kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny.

Jak pozyskuje się miód?

Wspaniałe kolory, zapachy i wydzielany nektar kwitnących roślin przyciągają pszczoły, które je zapylają. Potem te pracowite owady pobierają nektar do specjalnego zbiorniczka (zwanego wolem miodowym) i po powrocie do ula przekazują go pszczołom robotnicom. Nektar lub spadź zebrana przez pszczoły składowana jest w komórkach plastra.

Nektar Lub Spadź Zebrana Przez Pszczoły Składowana Jest W Komórkach Plastra.
Nektar lub spadź zebrana przez pszczoły składowana jest w komórkach plastra.

Kiedy miód jest już poszyty woskiem oznacza to , że jest już dojrzały. Pszczelarz wyciąga ramkę z korpusu (ul) i rozklepia specjalnym widelcem, a następnie wkłada do wirówki i pozyskuje miód, który w momencie wirowania skapuje na ścianki urządzenia. Taki miodek po pozyskaniu musi jeszcze odstać kilka dni , aby się odpowietrzył i oczyścił z drobinek wosku, które zostaną wypchane na wierzch.

Ciekawostki

A czy wiecie, że jedna łyżeczka miodu, to praca całego życia 12 pszczół?

Rodzina pszczół jest tak dobra i produktywna, jak dobra jest matka zwana królową. Wszystkie osobniki w ulu to są jej córki i synowie.

Litr miodu akacjowego średnio kosztuje 35 zł.