Ania to jedna z naszych najbardziej utytułowanych kolarek. Pięciokrotna medalistka paraolimpijska z Londynu i Rio de Janeiro. Pomimo ciężkiego wypadku i bólu nie porzuciła marzeń o karierze sportowej. Opłaciło się. Do wielu zwycięstw dołożyła właśnie kolejne!

Niepełnosprawna Ania Harkowska zwyciężyła 25 czerwca w swojej kategorii podczas kolarskiego czwartku. To cykliczna impreza organizowana na torze samochodowym „Tor Poznań” przez WTC Poznań. Ania doskonale się tam czuje i zawsze uzyskuje dobre wyniki. Tym razem nie było inaczej, w kategorii pań zdobyła I miejsce pokonując: Kamilę Wójcikiewicz oraz Małgorzatę Howis.

Zapytaliśmy Anię o jej sukcesy i przygotowania do kolejnych .

– Obecnie przygotowuję się do Mistrzostw Polski w Elicie Kobiet które mają się odbyć 21 i 23 sierpnia w Busko Zdrój, a także do Paraolimpiady w 2021 Tokyo. Po drodze ważnym startem będą też  Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym  w Rio de Janeiro w marcu 2021 – mówi nam Ania.

Ania Harkowska w młodości uprawiała maraton, triathlon i kolarstwo w klubie Gryf Szczecin. W 2002 została potrącona przez samochód. Doznała aż 26 różnych złamań. Straciła kość strzałkową i jeden staw skokowy. Noga nie powróciła nigdy do pełnej sprawności. Pomimo tego zdecydowała się powrócić do sportu i rozpoczęła treningi kolarskie. Występuje zarówno w zawodach z zawodniczkami pełnosprawnymi, jak i niepełnosprawnymi. Jej ciężka praca sprawiła, że dziś jest światowego formatu paraolimpijką.