fbpx
Home Aktualności Woda znów nie nadaje się do spożycia! – informują nas mieszkańcy Ośna Lubuskiego.

Woda znów nie nadaje się do spożycia! – informują nas mieszkańcy Ośna Lubuskiego.

by Gabrysia Farbotko
Woda W Ośnie Lubuskim Nie Nadaje Się Do Spożycia (1)

Jak podaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Słubicach woda w Ośnie Lubuskim nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Nie może być używana do prania, mycia owoców czy kąpieli. Można używać jej tylko i wyłącznie do celów sanitarnych.

Woda w Ośnie skażona jest bakterią E coli. Należy więc zachować szczególną ostrożność, ponieważ bakteria ta może powodować silną biegunkę, wymioty, bóle brzucha, a nawet gorączkę. Mieszkańcy Ośna są załamani. Kolejne w tym miesiącu utrudnienia z wodą sprawiają, że ludzie czują ogromne zdenerwowanie.

– I znowu to samo! Przyszedłem kupić wodę w butlach, bo nie wiadomo ile to wszystko potrwa. Nie dość, że koronawirus i wszędzie utrudnienia, praktycznie z każdej strony, to jeszcze ta woda skażona! Coś okropnego! – denerwuje się pan Jan, którego spotkaliśmy w sklepie.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Pani Jadwiga mówi nam natomiast: Jestem zdegustowana tym, że drugi raz w ciągu października woda w naszym mieście jest skażona. Mam rodzinę wielodzietną, dzieci w wieku szkolnym, nie wyobrażam sobie kupować wodę w butelkach by cała rodzina mogła się wykąpać, o wypraniu odzieży nie wspomnę! – żaliła się z kolei wczoraj naszej reporterce pani Jadwiga z Ośna. – Kiedyś woda w Ośnie była uznawana za najczystszą w naszym województwie, teraz wiecznie są z nią problemy. Dzisiaj jest poniedziałek, nie wiadomo jaki był stan wody przez weekend, a gotowało się na wodzie kranowej, co może oznaczać, że już używaliśmy wody skażonej. Teraz, gdy jest pandemia koronawirusa, gdzie zalecane jest częste mycie rąk, jak mamy to robić? – dodaje.

whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

Gmina podjęła już niezbędne działania, żeby doprowadzić ponownie wodę do spożycia – mówi kierownik Zakładu Komunalnego w Ośnie Lubuskim Marcin Przybyła. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to poważne utrudnienie, ale nie siedzimy z założonymi rękoma, działamy i podejmujemy wszelkie starania, by jak najszybciej wszystko wróciło do normy. Nasi mieszkańcy nie pozostaną bez wody zdatnej do picia. Trzy razy dziennie będzie jeździł beczkowóz i dotrze on na każdą ulicę w Ośnie. Każdy mieszkaniec będzie mógł zaczerpnąć bezpieczniej i zdatnej do spożycia wody.

W związku z zaistniałą trudną sytuacją braku odpowiedniej jakości wody burmistrz Stanisław Kozłowski podjął decyzję o zakupie wody butelkowej, która jest dostępna przed budynkiem urzędu.

„Zachęcamy do odbioru zachowując oczywiście reżim związane z trwającym stanem epidemii, prosimy również o pomoc w ewentualnej dystrybucji dla osób starszych. Jednocześnie chciałem zapewnić Państwa, iż prowadzimy intensywne prace w celu ustalenia przyczyn zaistniałej sytuacji mam nadzieję, iż przebadana druga próbka pozwoli na złagodzenie reżimu sanitarnego dotyczącego możliwości korzystania z wody z wodociągu” – czytamy w komunikacie burmistrza.

Woda będzie dystrybuowana we wtorek (20 października) od godz. 15.30 do wyczerpania zapasu.
Kolejna partia wody butelkowanej będzie dystrybuowana jutro, o szczegółach gmina będzie informować na bieżąco.

Czytaj też: Rolnicy blokowali obwodnicę Ośna Lubuskiego [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

 
sŁubice zaprasza białe ilovesłubice
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice