We wtorek 28 marca w wypełnionej po brzegi auli Technikum Leśnego w Starościnie miała miejsce niezwykła lekcja historii. Jej bohaterami byli profesorowie Witold Pronobis, Pasquale Policastro oraz Pani Aleksandra Proscewicz.

Z niezwykle ciekawego wykładu prof. W. Pronobisa- przypomnijmy- redaktora RWE, autora wielu wydawnictw naukowych, popularno- naukowych oraz o tematyce turystycznej, mogliśmy się dowiedzieć  o znaczeniu RWE dla historii Polski oraz całej Europy Środkowo- Wschodniej, szczególnie w dobie zmian ustrojowych zakończonych odzyskaniem niepodległości w roku 1989. Z prezentacji okraszonej oryginalnymi wypowiedziami polskich mężów stanu, m.in. W. Andersa, Nowaka- Jeziorańskiego czy Z. Najdera wynikała niezwykła rola RWE, które stało się dla wielu Polaków w PRL jedynym źródłem prawdziwych informacji. Dowiedzieliśmy się jak zaciekle RWE było zwalczane przez służby specjalne ZSRR oraz państw mu podległych.

Na słuchaczach ogromne wrażenie zrobiły zdjęcia skutków zamachów na RWE- zarówno zamordowanych jego redaktorów, jak i ogromnych zniszczeń budynków radia. W trakcie wykładu prof. W. Pronobis przekazał dyrektorowi TL w Starościnie bezcenne, zdigitalizowane , materiały archiwalne RWE. W świetle wykładu jakże bohaterska okazała się również postać prof. W. Pronobisa- bowiem jak zaznaczono wcześniej pełnienie funkcji redaktora RWE równało się codziennemu narażaniu życia. Ze słów  prof. W. Pronobisa dowiedzieliśmy się, że pierwszy dowódca AK gen. Stefan Grot- Rowecki to Jego wuj.

Po tym wykładzie bardzo ciekawą prezentację  przedstawiła Pani Aleksandra Proscewicz, założycielka Domu Polskiego w Berlinie.  Przez kilkanaście lat prowadziła z wielkim zaangażowaniem tą cząstkę Polski w Berlinie, nie szczędząc sił i środków.  Dzięki Jej ogromnemu zaangażowaniu Dom Polski położony w ekskluzywnej części Berlina ogniskował kulturą polską. Występowali  w nim liczni artyści, chóry, zespoły. Odbywały się niezliczone spotkania i  rauty. Gośćmi Domu byli czołowi przedstawiciele świata kultury i polityki Polski, Niemiec i wielu innych krajów. Tenże Dom był w końcu miejscem codziennych spotkań jakże licznej polskiej emigracji w Niemczech, szczególnie w Berlinie. Za sprawą, a także dzięki finansowaniu Pani A. Proscewicz wydanych zostało kilkadziesiąt numerów wydawnictwa Domu Polskiego pt. „Polonica”. Z ich lektury dowiadujemy się o wielkiej skali i intensywności działań Domu Polskiego, która w ogromnym stopniu była możliwa dzięki chwalebnym staraniom Pani Aleksandry. To z Jej w końcu inicjatywy zainicjowano zbiórkę funduszy na budowę pomnika gen. S. Grota- Roweckiego, zamordowanego w obozie Sachsenchausen. Piękny pomnik jest dziś ukoronowaniem tych starań.

Cykl wykładów zakończył prof. P. Policastro, m.in. założyciel Światowego Centrum Zalesień z siedzibą w TL w Starościnie. We wzruszających słowach nawiązał i wezwał do solidaryzmu. Odwołując się do udostępnionego uczestnikom konferencji filmu TIRIOLO, w którym młodzież TL w Starościnie wraz z  kolegami z innych krajów zalesia pożarzyska w płd. Włoszech, wezwał do solidaryzmu ekologicznego, którego celem jest lepszy, czystrzy i zdrowszy  ŚWIAT.

Wszyscy prelegenci zostali nagrodzeni ogromnymi brawami i otrzymali z rąk młodych leśników piękne kosze z kwiatami.

Autor:

Technikum Leśne w Starościnie

Czytaj także :

  • W Collegium Polonicum naukowcy będą rozmawiać o ochronie dóbr kultury i sztuki podczas wojny
    Od 13 do 15 maja w Collegium Polonicum odbywać się będzie się międzynarodowa konferencja, dotycząca zagadnień ochrony sztuki podczas I wojny światowej, a także historiografii sztuki i kultury w pierwszej połowie XX wieku. Wbrew pozorom, to temat bardzo aktualny, ponieważ wojny nie oszczędzają nie tylko ludności cywilnej, ale również wartości kulturowych – obie te grupy są
  • Czy pamiętacie o bezpłatnych badaniach? MAJ ogłosiliśmy miesiącem profilaktyki raka jelita grubego
    W czasie trwania akcji profilaktycznej wykonasz u nas BEZPŁATNE badania na krew utajoną w kale (pojemniki do pobrania materiału możesz odebrać u nas lub zakupić w aptece). Wystarczy, że dostarczysz prawidłowo pobrany materiał. Co zrobić? Prawidłowo pobrany materiał w pojemniku zapakowanym w opakowanie zewnętrzne trzeba dostarczyć (wystarczy zwykła foliowa torebka) wraz z załączonymi danymi: imię
  • Mieszkanka Słubic podała swój numer przez Messengera. Ofiarami oszustwa padli jej znajomi
    Do tej sytuacji doszło 3 maja. Pani Wioleta pracująca w jednej ze słubickich restauracji została poproszona przez koleżankę o podanie numer telefonu. Gdy to zrobiła rozwinął się łańcuszek, w którym haker wyłudził pieniądze od jej znajomych z FB.  Do tej przykrej w skutkach sytuacji doszło 3 maja. Koleżanka pani Wioletty poprosiła ją o numer telefonu.
  • Skład Komisji w Radzie Miejskiej w Słubicach
    Podczas sesji Rady Miejskiej w Słubicach, która odbyła się 7 maja 2024 roku, radni ustalili składy stałych komisji VIII kadencji. We wtorek 7 maja informowaliśmy o wyborze prezydium rady, gdzie Grzegorz Cholewczyński został przewodniczącym Rady Miejskiej w Słubicach, a Maria Skalniak i Ewa Guzik zostały wybrane na wiceprzewodniczące Rady Miejskiej. Radni podjęli również decyzję co
  • Tydzień Bibliotek w słubickiej bibliotece
    Każdego roku maj to wyjątkowy czas dla wszystkich bibliotekarzy, bibliotek i czytelników! W dniach 8-15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”. Biblioteka, jako miejsce „na czasie” oprócz tradycyjnych książek oferuje różnorodność czytania tj. audiobooki, tablety, czytniki z dostępem do platformy Legimi. To wszystko możecie znaleźć w