Po przerwie związanej z pandemią przyspieszyły prace budowlane Tesli na terenie Gigafactory Berlin. Fabryka produkująca akumulatory, układy napędowe oraz samochody powstaje na 300 hektarowej działce obok parku przemysłowego GVZ Berlin-Ost Freienbrink, który Tesla kupiła za 40 milionów euro. Pracę tutaj ma znaleźć 12 tys. pracowników, w tym pracownicy z Polski.

Więcej znajdziecie w -> obszernym raporcie z najważniejszymi informacjami o powstającej pod Berlinem Gigafabryce Tesli.

Obecnie prace nad fundamentami już się rozpoczęły, choć do projektu budowlanego jest blisko 400 zastrzeżeń. Zgodę na to wydał Brandenburgski Urząd Środowiska.

Ryzyko zakwestionowania projektu budowlanego jest całkiem spore, bo z powodu COVID–19 przesłuchania w sprawie zastrzeżeń się nie odbyły. Tesla z pracami ruszyła na własne ryzyko. Gdyby projekt nie został zatwierdzony, firma będzie musiała usunąć fundamenty na własny koszt.

Kolejne miejsca pracy

Wznowienie prac przy budowie fabryki to nie wszystko. Jak podają niemieckie media Tesla utworzy w Berlinie także centrum badawczo-rozwojowe. Miałoby powstać w miejscu dawnej berlińskiej gazowni.

„Kampus Euref to siedziba około 150 firm i siedziba kilku firm zajmujących się ochroną klimatu i transformacją energii. Pracuje tam już 3500 osób. Tesla chce pomieścić tam około 2000 swoich pracowników” – pisze dziennikarz Marcin Wirkus na portalu „Rozładowani”.

Kampus Euref znajduje się około 45 minut od Grünheide w Brandenburgii, gdzie Gigafactory Berlin zbuduje pojazdy elektryczne Tesli. Na serwisie YouTube można znaleźć mnóstwo aktualizowanych na bieżąco filmów z postępów prac. Poniżej przelot drona w wykonaniu kanału Giga Berlin / Gigafactory4, build GIGABERLIN.