Karnisz się zluzował, wieszak spada, zlew zapchany, a z kranu kapie woda. Co ma zrobić w takiej sytuacji starszy schorowany człowiek, który nie ma blisko rodziny, ani nikogo, kto na bieżąco naprawiłby usterki? Podpowiadamy! Musi zadzwonić po „Robotną rączkę”!

Ośrodek pomocy Społecznej w Słubicach wraz ze Stowarzyszeniem Pracowników Służb Społecznych w Słubicach podjął się nowego projektu pod nazwą „Robotna rączka”. Jest on skierowany do ludzi starszych, samotnych i niepełnosprawnych, którzy mają codziennie problemy z drobnymi naprawami.

– To nowa inicjatywa na naszym terenie – mówi kierownik OPS w Słubicach Monika Cichy.

– Celem jest świadczenie pomocy w nieskomplikowanych sprawach technicznych w miejscu zamieszkania seniora tj. bezpłatnych usług naprawczych niewymagających specjalistycznej wiedzy i specjalistycznych uprawnień, drobnych napraw, które nie są świadczone w ramach innych umów np. przez wspólnotę mieszkaniową, administrację budynku – dodaje kierowniczka.

– Uważam iż inicjatywa bardzo potrzebna. Kieruje pomoc w stronę seniorów. Grupy społecznej która potrzebuje wsparcia. Bardzo często starsi ludzie z problemami pozostają sami sobie. A tu proszę Robotna Rączka działa aby senior w potrzebie dostał pomoc – mówi słubiczanka Edyta Maliczak.

– Taka inicjatywa pozwoli naszym seniorom choć trochę poczuć się zauważonym , choć trochę poczuć się bezpieczniej. Moim zdaniem ta inicjatywa jest otwarciem się na ludzi, którzy potrzebują, a nie mają możliwości swoich potrzeb samodzielnie zrealizować. Robotna Rączka niech dociera tam, gdzie jest potrzeba i niech dzięki niej pojawia się uśmiech – dodaje pani Edyta.

Starsi ludzie mogą liczyć na pomoc. Fot. Pixabay.
Starsi ludzie mogą liczyć na pomoc. Fot. Pixabay

– Uważam, że projekt jest świetnym pomysłem – komentuje Magdalena Dobysz. – Jest mnóstwo samotnych osób wśród nas. Osoby te mają często ograniczone fundusze na „coś nowego” bądź sami już nie potrafią naprawić lub zwyczajnie nie mają nikogo bliskiego do pomocy . Sama mam babcię w wieku 86 lat i widzę jak mając tego typu problem szuka pomocy po sąsiadach. A nie zawsze jest ktoś chętny. Pomysł „Robotnej rączki”, to na pewno strzał w dziesiątkę! – dodaje.

Program skierowany jest dla osób 70+, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo, których dochód nie przekracza kwoty 1752,50 zł. netto (250% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, określonej w ustawie o pomocy społecznej).