Będziemy co jakiś czas przedstawiać Wam krótką historię powiatowych miejscowości i zabytków, które się w nich znajdują. W każdym materiale zobaczycie zdjęcia lub film z drona. 

W pierwszą naszą podróż zabiera nas Michał Wewiórski, którego pasją jest fotografia, kręci filmy z drona, z córką zajmuje się Urbexem ( mają wspólny kanał na YouTubie).

Michał wybrał most w Kłopocie (gmina Cybinka). Miejsce pewnie znane większości mieszkańców gminy czy powiatu. Most został zniszczony w lutym 1945 r. przez Niemców, którzy wycofując się przed napierającymi wojskami, wysadzili środkowe przęsło ( wysadził saper Justus Jürgensen). Mostu nigdy nie odbudowano, chociaż miał służyć jako droga dostaw surowców z Katowic do niemieckiej huty. Jednak spory fragment tego obiektu nadal oglądać możemy w Kłopocie.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Krótka historia mostu

Most pojawił się w 1919 r. Łączył miejscowość Kłopot (niem. Kloppitz) z niemieckim miasteczkiem Furstenberg. Wcześniej komunikację między dwoma brzegami zapewniał prom. Po zniszczeniu strona niemiecka rozebrała go do końca, natomiast fragment po stronie polskiej pozostał do dziś. Klimat panujący w tym miejscu, wielkie betonowe molo, odbijający się w tafli rzeki most, a także jego historia przyciąga tutaj nie tylko miejscowych, którzy najczęściej jako miejsce spaceru wybierają właśnie tę okolicę, ale też wszystkich odwiedzających tę niewielką wioskę. Sam widok z mostu daje niesamowite wrażenia. Można zobaczyć piękny krajobraz, rzekę Odrę po której pływają łódki, a także kościół z Eisenhüttenstadt. 

Most W Kłopocie. Fot. Michał Wewiórski
Most w Kłopocie. Fot. Michał Wewiórski

– Wielka szkoda, że pomimo wielu informacji, które w 2008 roku pojawiały się w internecie czy w wydaniach papierowych dzienników z naszego województwa o możliwości rewitalizacji i odbudowy całego obiektu, który miał spiąć oba brzegi Odry, do dnia dzisiejszego nie podjęto żadnych prac – mówi M. Wewiórski. – Obiekt z każdym dniem, miesiącem czy rokiem jest w coraz gorszym stanie i gołym okiem widać postępujące zniszczenia. Miejmy nadzieję, że konserwator zabytków w najbliższym czasie zajmie się choćby zabezpieczeniem mostu. Jest to przed wszystkim duża wartość zabytkowa i historyczna nie tylko dla naszego powiatu ale również i kraju.

Jeśli interesuje Cię historia powiatu przeczytaj także „Podróż do średniowiecznego Ośna”

Zobaczcie jak wygląda most. Zdjęcia i montaż: Michał Wewiórski. 

Podobał Ci się artykuł? Polub nas na Faceeboku!