OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Już weszły w życie – hucznie zapowiadane przez rząd – bony turystyczne. Nie są jednak jak pierwotnie zapowiadano dla wszystkich, a wyłącznie dla rodziców dzieci do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymały do wykorzystania aż 1000 zł. Z bonów można korzystać do ich wyczerpania, tj. można płacić nimi wielokrotnie jednak nie później niż do 31 marca 2022 roku.

Jak odebrać bon?

Bonu nie trzeba nigdzie odbierać, wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), wejść w zakładkę „Ogólny”, wybrać „Polski Bon Turystyczny” i kliknąć „Mój bon”. Na podany przez Ciebie numer telefonu lub adres email zostanie wysłany 16-cyfrowy kod, który należy okazać podczas rezerwacji pobytu, nie później niż przy zakwaterowaniu. Bonu nie można aktywować w inny sposób niż platformę internetową ZUS, tj. nie możesz aktywować ich stacjonarnie w oddziale.

Na co mogę wykorzystać mój bon?

Bon można wykorzystać na usługi hotelarskie, takie jak pobyt w hotelu, pensjonacie, campingu / polu namiotowym czy gospodarstwie agroturystycznym oraz na imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego. Usługi hotelarskie obejmują wszystkie świadczenia na terenie danego obiektu, które są jej integralną częścią (np. nocleg z posiłkami).

Gdzie mogę wynająć miejsce noclegowe?

Bony turystycznie można wykorzystać na terenie całego kraju, ale wyłącznie w wyznaczonych obiektach. Lista podmiotów jest jednak naprawdę długa i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z bonów nie skorzystasz za granicą i nie możesz wymienić ich na środki pieniężne. Jeżeli kwota za nocleg będzie wyższa niż wartość bonu – możesz dopłacić różnicę gotówką lub przelewem.

Wybierajcie miejsce docelowe z rozsądkiem!

Pandemia koronawirusa sprawia, że decydując się na wyjazd warto sprawdzić sytuację w danym regionie. Obecnie najwięcej ognisk zakażeń znajduje się na śląsku. O ile to możliwe, radzimy omijać duże aglomeracje miejskie. Wczorajsze zdjęcie z Władysławowa może przerażać. Jeżeli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka chyba lepiej wybrać się w mniej oblegane miejsce.

Liczba Zachorowań Na 100. Mieszkańców. Mapa Gov.pl.

A czy wy wybieracie się na wakacje? Będziecie chcieli skorzystać z bonu turystycznego? Co myślicie o takiej formie pomocy dla polskich rodzin i branży turystycznej?