Dziś zaglądamy po raz pierwszy w naszym portalu do słubickiego pola golfowego. W sobotę 8 sierpnia odbył się tu Turniej o Puchar „Dębowej Polany”. Tak właśnie nazywa się to pole.

Polem „Dębowa Polana” administruje spółka Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a głównymi animatorami wydarzeń z piłeczką golfową w tle są oprócz SOSiR-u dwa kluby z obu stron Odry. Zanim przejdziemy do relacji z sobotniego turnieju kilka słów o tym polu, jak i samym sporcie. Rozwój pola trwa już blisko 10 lat, z roku na rok on pięknieje i staje się coraz bardziej profesjonalny ściągając do Słubic nie tylko miejscowych golfistów, ale również gości z całego województwa i tych ościennych.

Tereny całego kompleksu to powierzchnia 15 ha. Przy obiekcie działa założony w 2013 roku polski klub golfowy „Słubice Golf Club”, należący do Polskiego Związku Golfa (PZG). – Ponadto współpracujemy również z partnerskim niemieckim klubem golfowym, istniejącym od kwietnia 2007 roku – „Golf Club an der Oder”, należącym do Niemieckiego Związku Golfa (DGV). Prowadzimy szkółki trenerskie i organizujemy kursy na Zieloną Kartę PZG wraz z egzaminem teoretycznym i praktycznym, upoważniającym do gry w golfa.- informuje i zachęca do uprawiania tego sportu prezes SOSiR Zbigniew Sawicki.

– Nasz obiekt driving range (tzw. strzelnica) obejmuje 14 stanowisk treningowych, dodatkowo dysponujemy areą putting green, chipping areą oraz ciekawie ukształtowanym 9-dołkowym polem golfowym, co daje możliwość nauczenia się wszystkich elementów gry w golfa. Pod kątem dzieci, w celu zaszczepienia nowej dyscypliny sportu wśród najmłodszych od 21 września 2013 działa także nowo powstały plac do gry w mini-golfa, liczący 9 urozmaiconych pod względem trudności i umiejętności stanowisk.”- dodaje Anna Szmyt, menadżer pola.

Foto: Archiwum „Dębowej Polany”
Foto: Archiwum „Dębowej Polany”

Wracając jednak do sobotniego turnieju  puchar Dębowej Polany (08.08.2020) do boju w ponad 30 stopniowym upale stanęło 26 osób (5 pań i 21 panów). Mieli oni za zadanie „zdobyć” dwukrotnie 9 dołków słubickiego pola. W golfa gra się w różnych kategoriach, uwzględniających m.in. kalkulator HCP, czyli Handicap, który w golfie amatorskim oznacza wyrównanie szans, polegające na dodaniu określonej liczby uderzeń (liczba całkowita) w rozgrywce, wynikających z parametrów pola oraz handicapu dokładnego gracza. Być może dla niektórych ten skrót, jak również przeglądając klasyfikację końcową inne kategorie dla tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z tym sportem to dziś „czarna magia”. Jednak jak mówią golfiści, którzy już złapali bakcyla na początek najważniejsze jest trochę odwagi, przyjście na pole i rozpoczęcie szkolenia od „strzelnicy”. Istnieje również możliwość lekcji pod okiem profesjonalnych instruktorów. Nie trzeba chyba dodawać, że to bardzo zdrowe „zajęcie”. Wszystko odbywa się na świeżym powietrzu, spacerując od dołka do dołka, przy okazji można przyjemnie konwersować i integrować się z innymi graczami.

Pora na wyniki sobotniego turnieju. Ceremonii dekoracji i wręczenia nagród rzeczowych dokonali Z. Sawicki i A. Szmyt. Oto najlepsi w poszczególnych kategoriach:

Stroke play brutto:

I miejsce- Krzysztof Woźniak (Przytok Golf Resort)

W kategorii stableford netto:

HCP 0-18

I miejsce- January Zawadzki (Słubice Golf Club)

II miejsce-  Arkadiusz Zając (Gorzowski Klub Golfowy Zawarcie)

III miejsce- Andrzej Dziewiałtowski (Przytok Golf Resort)

HCP 18,1 – 36

I miejsce- Dariusz Gaik (Gorzowski Klub Golfowy Zawarcie)

II miejsce- Damian Pysiak (Słubice Golf Club)

III miejsce- Zbigniew Sawicki (Słubice Golf Club)

HCP 36,1 -54

I miejsce- Małgorzata Netkowska (Słubice Golf Club)

II miejsce- Janusz Chmiel (Słubice Golf Club)

III miejsce- Katarzyna Utrata (Gorzowski Klub Golfowy Zawarcie)

Cały komunikat końcowy…

https://eagle2.pzgolf.pl/tournament/v23/#/4621/results

Wręczono także nagrody dodatkowe, „Nearest to the pin” (wyłaniany jest gracz którego piłka wyląduje najbliżej flagi na wybranym Greenie (to pole w centrum którego znajduje się dołek J)- Bogdan Grala, oraz Longest drive (najdłuższe uderzenie ze „strzelnicy”)-  Małgorzata Januszonek. Na koniec organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci losowania nagrody specjalnej, której szczęśliwą właścicielką stała się  reprezentująca słubicki klub Beata Jurkowska. Gratulacje dla wszystkich uczestników, a nowych adeptów sportu golfowego zapraszamy na słubickie pole przy ul. Sportowej 1.

Foto: Archiwum „Dębowej Polany”