Gminy do 50 tys. mieszkańców mogą wygrać nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych. Mieszkańcy zyskują podwójnie – aktywnie włączają się w działania na rzecz Świata Bez Odpadów i otrzymują przy tym realne korzyści w postaci zniżek na ulubione produkty lub usługi w swojej gminie. 

– Polacy chcą segregować śmieci, jednak często są zdezorientowani – nie wiedzą, do jakiego kosza powinni wyrzucić dane opakowanie. Skutkiem tego jest wyrzucanie odpadów do pierwszego lepszego pojemnika. W badaniu firmy DS Smith Polska, aż 68% Polaków przyznało, że wyrzuciło do kosza na śmieci zmieszane rzeczy, które ich zdaniem mogły zostać poddane recyklingowi. Recyklomaty są bardzo atrakcyjnym i skutecznym narzędziem do zachęcania ludzi do recyklingu i przypominania, że warto segregować odpady i dbać o nasze środowisko – mówi Sławomir Brzózek, niezależny ekspert ekologiczny, koordynator grantu „Świat bez odpadów”.

Organizatorem konkursu jest f Coca-Cola Polska, partnerami Fundacja Nasza Ziemia oraz firma EcoTech System. Patronatem honorowym akcji jest Ministerstwo Rozwoju.

Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” w pierwszym wydaniu zorganizowany został w Warszawie. Efekty? Od lipca 2019 roku dzięki automatom zebrano tam blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów.

Po takim sukcesie firma i jej partnerzy postanowili rozszerzyć konkurs i skierować go do mniejszych gmin. Recyklomat może teraz stanąć w dowolnej gminie w Polsce, liczącej do 50 tys. mieszkańców.

– Konkurs „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” jest częścią naszej globalnej ambicji „Świat bez Odpadów”. Zobowiązaliśmy się w niej, że do 2030 roku zbierzemy i przekażemy do recyklingu tyle opakowań, ile trafia od nas strony do rąk konsumentów. W 2019 roku zebraliśmy blisko 60 proc. naszych opakowań i stale pracujemy nad tym, żeby każdego roku ta liczba była wyższa – mówi Izabela Morawska, manager ds. komunikacji w Coca-Cola Poland Services.

– Recyklomaty w Warszawie okazały się ogromnym sukcesem. Entuzjazm mieszkańców Warszawy oraz duże zainteresowanie wśród innych samorządów spowodowały, że zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w innych gminach. To tylko jedno z wielu naszych działań w zakresie zbiórki odpadów i recyklingu oraz edukowania i angażowania społeczeństwa. Nie działamy sami – współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, partnerami biznesowymi, społecznościami lokalnymi i konsumentami. Wierzymy, że tylko razem możemy coś zmienić na lepsze – dodaje ekspertka.

Jak działają recyklomaty?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Od lipca 2019 roku dzięki automatom w Warszawie zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek
Od lipca 2019 roku dzięki automatom w Warszawie zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek

Zasady

W konkursie mogą wziąć udział gminy do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywiści, społecznicy, la także zwykli mieszkańcy, którym zależy na świecie bez odpadów. Konkurs skierowany jest także do osób, które będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie.

Co trzeba zrobić?

 – Wypełnienić formularz zamieszczonego w serwisie https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska.

– Przedstawić pomysły na nagrody przyznawane za wrzucone odpady

– Zapewnić bieżącą obsługę recyklomatu

– Wskazać lokalizację w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców.

Nagroda:

  • Nowoczesny recyklomat do automatycznej segregacji butelek PET
  • Instalacja i podłączenie recyklomatu
  • Szkolenie z obsługi i konserwacji recyklomatu
  • 12-miesięczna gwarancja na działanie
  • Swobodny dostęp do aplikacji mobilnej na iOS i Android – ECO-Portfel dla użytkowników do korzystania z recyklomatów i zbierania ECO-punktów
  • Licencja na okres 12 miesięcy na dostęp i podłączenie recyklomatu do Centralnej Platformy ETS

Zgłoszenia do konkursu trwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

Słubice: Macie pomysły na inwestycje w gminie? Można składać propozycje!