Kamienice i wille przy arterii 1 Maja to niewątpliwie wizytówki naszego miasta. Ciągle dostojne, pamiętające odległe czasy, niestety dziś częściowo również zaniedbane. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów takiego budownictwa może być gmach zlokalizowany przy numerze 11 i 12, który w naszej lokalnej świadomości został zapamiętany jako…bank.

W rzeczywistości budynek zlokalizowany przy dawnej Crossener Straße 19 to zabytkowa willa, której historia sięga końcówki XIX-tego stulecia. Pierwotnie ten imponujący obiekt został wybudowany dla jednego z frankfurckich radnych o nazwisku Decker, który -co niezwykle interesujące- prowadził w jego murach m.in. laboratorium farmaceutyczne oraz skład apteczny. Wiemy, że do roku 1945 ten reprezentacyjny pałacyk zdążył jeszcze w sumie kilkukrotnie zmienić swoich właścicieli. Lokatorzy zamieszkujący wille (również po wojnie) mogli liczyć na godne warunki bytowania. Komfort zapewniały m.in. liczne pomieszczenia znajdujące się na dwóch kondygnacjach, starannie wypielęgnowany ogród, loggia, a także gustowne smaczki architektoniczne podkreślające reprezentacyjny charakter budynku.

Miejskie legendy i smutna teraźniejszość

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Zawierucha wojenna, jak i okres, który bezpośrednio po niej nastąpił nie naruszyły głównej konstrukcji budynku. Obiekt nie podzielił zatem losu m.in. słynnej fabryki jedwabiu, która na początku lat 50 została rozebrana. Willa stała się za to mimowolną ofiarą tzw. miejskich legend. Według jednej z nich, w jej murach miał przez krótki okres czasu działać nawet oddział miejskiej biblioteki. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. W każdym razie do tego typu niepotwierdzonych rewelacji należy podchodzić zawsze ze sporym dystansem i rezerwą. Wydaje się jednak, że nie mielibyśmy nic przeciwko temu, aby na obszarze budynku działała jakakolwiek instytucja, która dawałaby gwarancję jego przetrwania w godnym i oryginalnym kształcie. Biorąc pod uwagę obecny stan willi (a także wątpliwej urody dobudówki na bankomat z lat 90) oraz to jaki los spotkał zabytkowe obiekty po sąsiedzku można mieć poważne obawy również o przyszłość opisywanej dziś perełki.