Taka wiadomość ucieszy chyba każdego słubiczanina. W Słubicach staną recyklomaty! To jedyna gmina w całym województwie, która takie urządzenia otrzyma. Wszystko dzięki konkursowi „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” , w którym gmina Słubice wzięła udział. 

Dzisiaj dostaliśmy świetną wiadomość od organizatorów konkursu  ogólnopolskiego „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”, w którym gminy do 50 tys. mieszkańców rywalizowały o nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych. Pisaliśmy o tym pod koniec sierpnia ( można przeczytać tutaj).

Jak działają recyklomaty?

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

108 zgłoszeń – 6 gmin nagrodzonych

Werdyktem jury recyklomaty trafią do sześciu gmin, w tym do Słubic. To właśnie Słubice jako jedyna gmina w województwie otrzyma taki automat. Co ciekawe, do konkursu zgłosiło się aż 108 gmin z całej Polski, spośród których jury wybrało tylko 6 gmin, do których trafi 8 recyklomatów. Oprócz Słubic automaty trafią do gmin: Bielawa (woj. dolnośląskie), Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie), Brzesko (woj. małopolskie), Łeba (woj. pomorskie), Wojkowice (woj. śląskie).

– Tak duża liczba zgłoszeń do konkursu oraz liczne działania gmin w obszarze ekologii, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. To pokazuje, że takie inicjatywy mają sens i są bardzo potrzebne. Konkurs nie byłby sukcesem, gdyby nie ogromne zaangażowanie władz gminnych, ale też ich mieszkańców, aktywistów czy społeczników, którzy potrafili namówić swoje samorządy do wzięcia udziału w konkursie – mówi Izabela Morawska, manager ds. komunikacji w Coca-Cola Poland Services, członek komisji konkursowej – W trakcie obrad braliśmy pod uwagę kryteria, takie jak: dotychczasowe działania gminy na rzecz ochrony środowiska i długofalowe podejście do tych działań, atrakcyjność proponowanych benefitów czy lokalizację recyklomatu. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie gminy pokazały szereg wspaniałych i ciekawych aktywności na rzecz lepszego dbania o planetę, a każde takie działanie zasługuje na nagrodę. Gratuluję zwycięskim gminom i mam nadzieję, że recyklomaty jeszcze bardziej zachęcą mieszkańców do segregowania odpadów oraz uświadomią, że każda butelka może zyskać nowe życie, jeśli trafi do odpowiedniego pojemnika – dodaje Izabela Morawska.

– Chcemy, aby gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce stała się faktem, dlatego musimy jak najwięcej surowców segregować, odzyskiwać i wprowadzać ponownie do gospodarki. To jest nasz cel. Recyklomaty wpięte w platformę benefitową stanowią bardzo dobry system zachęt i motywowania, czego dowodem jest zarówno wielka popularność urządzeń w Warszawie, jak i liczba i jakość zgłoszeń w konkursie. Wdrożenie recyklomatów na terenie mniejszych gmin w ramach inicjatywy „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” i powiązanie ich z atrakcyjnymi benefitami posłuży promocji wysokiej kultury ekologicznej i ma szanse skutecznie wpływać na nawyki Polaków związane z dbaniem o własne otoczenie, w tym segregowanie odpadów – mówi Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, członek jury. Ministerstwo Rozwoju objęło konkurs Patronatem Honorowym.

Konkurs zainicjowała firma Coca-Cola Polska wraz z partnerami: Fundacją Nasza Ziemia (operatorem grantu „Świat bez odpadów”) oraz firmą EcoTech System. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.