W Puszczy Rzepińskiej nie brakuje urokliwych i ciekawych miejsc, które potrafią zachwycić i oczarować. Jedno z nich jest jednak absolutnie wyjątkowe- to „dwór” króla Piasta.

Kim jest Piast? Chyba nie ma w naszej okolicy miłośnika przyrody, który by tego nie wiedział. Nic zresztą dziwnego. Piast w końcu potrafi sprawić niebywałe wrażenie, zaś obcowanie z tak wspaniałym okazem to czysta przyjemność.

Drzewo, które pamięta Piastów

Niewtajemniczonym warto wyjaśnić, iż bohaterem naszej dzisiejszej opowiastki jest największy i najsłynniejszy dąb szypułkowy, który znajduje się na obszarze Puszczy Rzepińskiej. Jest to też najstarsze drzewo rosnące na terenie nadleśnictwa. Jak bardzo jest leciwe? Ustalenia dendrologów pozwoliły oszacować, iż Piasta posadzono przypuszczalnie w latach 30. XIV wieku. Jak wiemy z lekcji historii, był to okres gdy na tronie polskim zasiadali ostatni królowie z rodu Piastów- Władysław Łokietek oraz Kazimierz Wielki. Długa historia drzewa to jedno, ale wrażenie mogą robić też jego rozmiary. Wysokość na 22 metry, zaś obwód w pniu ponad 600 cm. W ten sposób prezentować się może tylko prawdziwy król!

Pomnik przyrody

Dziś drzewo to naturalnie miejscowy pomnik przyrody. Przepiękna sceneria, przepływająca tuż obok Ilanka, bogactwo lokalnej fauny i flory mogą zachęcać do spacerów i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Piasta spotkamy w pobliżu ścieżki edukacyjnej „Bobrowym Szlakiem” oraz leśniczówki w Nowym Młynie. Poniżej znajdziecie Państwo mapkę poglądową.

Mapa (proszę powiększyć)
Mapa (proszę powiększyć)