W okolicach Ośrodka Pomocy Społecznej pojawi się kolejna szafa. Tym razem na  książki, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, wymieniać je bądź po prostu je sobie wziąć do domu. – Zależy nam, aby książki nie trafiały na śmietnik. Już mamy w OPS jak i w „szafie przyjaciół” mnóstwo książek, których jest nam bardzo szkoda i warto by było, aby trafiły w kolejne ręce – mówi kierownik ośrodka Monika Cichecki.

Masz za dużo książek w domu? A może kupiłeś jakąś, ale Cię nie zainteresowała i teraz się poniewiera? Szkoda byłoby wyrzucić ją do śmietnika skoro można dać jej drugie życie. Popularnie nazywa się to Bookcrossing, który polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

W Słubiach właśnie szykowane jest takie miejsce. Niebawem książki, których już nie potrzebujemy, będziemy mogli  zanieść do szafy, która stanie przy Ośrodku Pomocy Społecznej i zamienić je na inne, bądź po prostu zostawić, by ktoś inny mógł z nich skorzystać.  Nie jest to jednak warunek konieczny. Można będzie przyjść i zwyczajnie wziąć sobie książkę, która nas zainteresuje nie zostawiając innej w zamian.