Zadłużenia i długi, które trwają dłużej niż 60 dni to w wielu przypadkach wypowiadanie umów kredytowych, działania windykacyjne czy wpisanie na listę dłużników w bazach dłużników. Długi takie nie są już jedynie przeterminowaniem, a długiem, który może rodzić najczęściej poważne konsekwencje. W sytuacji długów znajduje się wiele osób, które nie wiedzą, co mają dalej robić i jak wybrnąć z tej sytuacji. Długi nie są jednak ostateczną katastrofą, a wyjść z niej można na kilka sposobów. W tym tekście przedstawiamy różne pomysły na to, jak poradzić sobie z długami jeśli już je mamy.

Renegocjowanie warunków i ugoda

Pierwszym sposobem, z jakiego możemy skorzystać, mając już zadłużenia przekraczające dwie raty, jest renegocjowanie warunków umowy lub podpisanie ugody z nowymi warunkami. Renegocjowanie warunków umowy to, innymi słowy, rozmowa z bankiem lub firmą pożyczkową oraz poproszenie o zmianę harmonogramu spłaty czy odroczenia na jakiś czas kapitału rat. W ten sposób możemy uzyskać inny harmonogram spłaty rat, zmniejszyć raty, chwilowo je zmniejszyć lub nawet zawiesić całkowicie. Banki i instytucje finansowe posiadają osoby kompetentne zajmujące się takimi kwestiami. Bankom również zależy na rozwiązaniu danej sytuacji i w niektórych sytuacjach mogą pójść na rękę dłużnikowi. Choć nie jest to obligatoryjne, warto spróbować takiego rozwiązania. Dzięki temu będziemy mogli podpisać również ugodę lub aneks z nowymi warunkami i kontynuować współpracę — tym razem już terminowo i w sposób dostosowany do naszych możliwości. Przed podpisaniem czegokolwiek, warto dokładnie przeanalizować skutki i konferencje oraz zastanowić się, czy to rozwiązuje nasz problem.

Jak spłacać kilka zadłużeń?

Jeśli podamy kilka zadłużenia i nie wiemy co robić dalej, dobrym pomysłem jest spłacanie tych zobowiązań, które mają najmniejsze raty i do kończą się najszybciej. Uregulowanie większości długów w pierwszej kolejności jest korzystne i polecane przez ekonomistów. W takiej sytuacji znacznie lepiej będzie nam walczyć z jedną czy dwoma firmami finansowymi i swoimi długami aniżeli w przypadku wielu równoległych zobowiązań. Ruch taki daje też satysfakcję i motywację oraz ułatwia wychodzenie z zadłużenia.

Firmy antywindykacyjne

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem, z którego możemy skorzystać jeśli posiadamy długi, jest pomoc firm antywindykacyjnych. Są to firmy, które zajmują się profesjonalną pomocą osobom z zadłużeniami. Możemy skorzystać z usług niezależnie od tego jak wysokie długi posiadamy, w jakiej sytuacji się znajdujemy lub z jakiego tytułu długi mamy. Pomoc taka jest odpłatna. Może polegać na rozliczeniu ryczałtowym i pomocy kompleksowej, płaceniu za wykonywanie konkretnych czynności np. negocjowanie z firmami windykacyjnymi czy konkretnie za umorzenie pewnej części zadłużenia. Firmy antywindykacyjne mogą pomagać nam w różny sposób. Mogą za nas kontaktować się z wierzycielami i na bieżąco obsługiwać zadłużenie, co jest bardzo komfortowe. Mogą analizować naszą sytuację, doradzać nam i przedstawiać różne opcje oraz wykonać ją. Firmy antywindykacyjne wreszcie mogą reprezentować nas przed wyrazicielami, gdzie my usamodzielnienie nie będziemy musieli zajmować się naszym zadłużeniem.

Skorzystanie z usług tego typu firm jest bardzo proste. Wystarczy wybrać konkretną firmę antywindykacyjną oraz udać się na spotkanie. W jego trakcie poznamy wszystkie warunki współpracy oraz przedstawiamy naszą sytuację finansową. Następnie jeśli będziemy chcieli skorzystać z pomocy firmy podpiszemy stosowną umowę a jeśli nie, nie będziemy do niczego zobowiązani po takim spotkaniu. Plusem wyboru takiej pomocy przy zadłużeniach jest możliwość uporania się z nimi nawet przy zagmatwanej sytuacji. W firmach antywindykacyjnych pracują specjaliści np. prawnicy, osoby z sektora bankowego czy byli windykatorzy. Doskonale znają oni tematykę długów i mogą pomóc nam uporać się nimi definitywnie. Opłatę za usługę warto potraktować jako inwestycje. Znacznie korzystniej będzie skorzystać z pomocy, aniżeli spłacać wszystkie długi w obecnej formie. Na rynku działa sporo firm antywindykacyjnych a ich mała popularność bierze się głównie z braku wiedzy dłużników.

Sprzedaż majątku

Radykalnym, ale często skutecznym działaniem kiedy wpadniemy w długi, jest sprzedaż majątku. Przeważnie do czasu zgłoszenia sprawy do sądu oraz przekazania jej do komornika sądowego mija kilkanaście miesięcy. W tym czasie jeśli wiemy, iż nie zdołamy uregulować złudzenia, warto sprzedać nasz majątek i spłacić z niego długi. Będzie to rozwiązanie drastyczne, ale dużo bardziej efektywne aniżeli zajęcie mienia przez komornika i jego sprzedaż po dużo niższej niż rynkowa cenie. Doliczyć do tego należy jeszcze odsetki i koszty komornicze, które nie są niskie. Jeśli więc staniemy przed taką sytuacją, dobrym pomysłem jest wcześniej spieniężenie majątku samodzielnie po dobrej cenie na rynku i z tych środków uregulowanie długów. Może być to trudna sytuacja dla wielu osób, ale często jedyna na wyjście z zadłużenia. W późniejszym czasie nasz obecny majątek może nie wystarczyć do pokrycia wszystkich długów i nawet pomimo jego utraty nie przejdziemy się narastającego problemu.

Upadłość konsumencka

Ostatecznym krokiem, jaki możemy wykonywać, oddając długi, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Działania takie pozwalają na pozbycie się długów nawet bezwarunkowo i od ręki w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Sąd może wyznaczyć jednak plan spłaty małych — możliwych dla nas rat lub umorzyć dług od razu. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przeprowadza się w sądzie, składając odpowiedni wniosek. Ogólnie z tego rozwiązania skorzystać może każda osoba bez badania przyczyn zadłużenia i tego czy nie zadłużaliśmy się np. specjalnie — co często ma miejsce przy spirali zadłużenia, w którą wpadliśmy. Upadłość konsumencką możemy przeprowadzić samodzielnie lub zlecając to zadanie kancelarii prawnej w zamian za opłatę. Jest to dobre wyjście gdy nasze długi są bardzo duże i nie rokują pozytywnie. W ten sposób dużo łatwiej będzie nam wyjść z zadłużenia właśnie w taki sposób aniżeli próbować spłacać bardzo duże zobowiązania. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może definitywnie zażegnać wszystkie nasze problemy.

Czytaj też: Nowy podatek handlowy 2021. Dla kogo, ile wynosi i kwota wolna od podatku?