Sposób żywienia psa wpływa na jego rozwój i stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie naszemu pupilowi jak najlepszego pokarmu. Mamy kilka sposobów żywienia psa. Możemy przygotowywać posiłki samodzielnie lub skorzystać z gotowych karm. Wybór odpowiedniego sposobu karmienia psa zależy od wielu czynników. Powinniśmy obserwować naszego czworonoga i jeśli zauważymy niepokojące objawy, to warto zmienić sposób żywienia. Niektóre psy lepiej reagują na suchą karmę, a inne na gotowane posiłki.

Czym karmić psa?

Najczęściej wybieranym sposobem żywienia jest sucha karma. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać karmę dobrej jakości. W wyborze powinniśmy się kierować tym, żeby na pierwszym miejscu w składzie znajdowało się mięso. W tanich karmach z marketu jest najwięcej zboża i zaledwie kilka procent mięsa. Zboża są szkodliwe dla psa, a także mogą uczulać. Sucha karma dla psa powinna być dostosowana do wieku i wielkości psa. Są również karmy weterynaryjne, które stosuje się w przypadku wystąpienia niektórych chorób. Jednak powinniśmy to skonsultować z weterynarzem. Sucha karma dla szczeniaków i starszych psów może być za twarda. W tym wypadku można namoczyć granulki karmy w ciepłej wodzie. W sklepach znajdziemy również karmy mokre w puszce. Będą one dobre szczególnie dla szczeniaków i starszych psów. Puszki to również dobry sposób na urozmaicenie diety psa, jeśli jest on karmiony suchą karmą.

Kolejnym sposobem żywienia psa jest samodzielnie przygotowywanie posiłków. Przyjmuje się, że na każdy kilogram wagi pies potrzebuje po 10 g mięsa, węglowodanów i warzyw w ciągu doby. Dla przykładu pies o wadze 10 kilogramów musi zjeść po 100 g mięsa, warzyw i węglowodanów. Jednak te proporcje mogą się różnić w zależności od wieku i rasy psa. Dlatego warto skonsultować z weterynarzem wielkość porcji. Jako źródło węglowodanów najlepiej sprawdza się ryż lub kasza. Do przygotowywania posiłków musimy używać różnych rodzajów mięsa i warzyw, żeby dostarczyć psu wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy, zamiast przygotować posiłek zawierający rybę morską, taką jak dorsz lub łosoś.

Dieta BARF. Czy jest dobra?

W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli czworonogów wprowadza dietę BARF. Jest to sposób żywienia psa, który polega na podawaniu surowych produktów. Dieta ta jest chwalona przez wielu, ze względu na jej pozytywny wpływ na organizm psa. Surowe mięso, podroby, kości, warzywa i owoce zawierają najwięcej składników odżywczych. Jest to również sposób żywienia zbliżony do tego co jadły kiedyś dzikie psy. W diecie BARF ważne jest zróżnicowanie podawanych produktów. W każdym tygodniu powinniśmy dać psu kilka rodzajów mięsa, podroby, kości, a także warzywa i owoce. Dobrym źródłem białka w diecie psa są również jaja i nabiał. Ten sposób żywienia naszego czworonoga wyklucza podawanie zbóż. Jedynie raz na jakiś czas możemy podać psu owies, np. w postaci płatków owsianych. Zaleca się również suplementację jako uzupełnienie diety.

Jak karmić psa?

Psa powinniśmy karmić o stałych porach. Karma nie powinna stać w misce cały dzień, gdyż traci wtedy część wartości odżywczych i robi się twardsza. Powinniśmy nauczyć psa jedzenia o stałych porach. Po jedzeniu przez około godzinę nie wolno bawić się z psem, gdyż może to doprowadzić do skrętu żołądka. Jeśli miska z karmą stoi cały dzień, to nie wiemy kiedy pies jadł. Jeśli podajemy psu przysmaki, to powinniśmy odjąć trochę karmy z dziennej dawki. Dzięki temu nie dopuścimy do otyłości u psa, która może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu naszego pupila. Dorosłego psa możemy karmić raz lub dwa razy dziennie. Z kolei szczeniaki powinniśmy karmić 5-6 razy dziennie małymi porcjami. W późniejszym etapie rozwoju psa możemy stopniowo zmniejszać liczbę posiłków, aż dojdziemy do dwóch dziennie.

Czytaj też: Mam szczeniaka i co dalej? Jak go wychować? Na co zwrócić uwagę?