Przychodzi taki moment w życiu rodzinnym, kiedy dziecko musi otrzymać własną przestrzeń. Oddzielny pokój sprawi, że Pociecha zdobędzie miejsce nie tylko do spania, ale również zabawy, odrabiania lekcji czy goszczenia swoich rówieśników. Poznaj zasady, które podpowiedzą, jak dobrze zorganizować pokój dziecięcy.

Jak urządzić pokój dla dziecka – podział przestrzeni?

Pokój nie tylko miejsce funkcjonalne, ale także miejsce pełne kolorów, nieszablonowych rozwiązań. Urządzając to miejsce, należy zadbać o odpowiednie miejsce do spania. Łóżko dla dziecka powinno być dostosowane rozmiarem do wieku pociechy. Jeśli finanse na to pozwalają, to trzeba również zadbać o wykonanie łóżka dziecięcego z materiałów naturalnych – drewno.

Pokój musi mieć wyznaczoną również strefę do odrabiania lekcji. Zadbać należy o ergonomiczne krzesło czy biurko. Odpowiednio dobrane meble zadbają nie tylko o komfort pracy, ale również prawidłowy rozwój układu kostnego czy mięśniowego.

Nie wolno zapomnieć o przestrzeni do zabawy. W pokoju musi pozostać wolne miejsce, które dziecko zaadaptuje do rozkładania zabawek. Takie miejsce najlepiej wyznaczyć półką lub koszem z zabawkami.


Pokój dla rodzeństwa i pokój dla bliźniaków

Urządzanie pokoju dla więcej niż jednego dziecka, wiąże się z większą kreatywnością. Najpierw należy wyznaczyć dzieciom ich strefy komfortu w samym pokoju. Pokój dla chłopca i dziewczynki czy pokój dla bliźniaków najlepiej podzielić symetrycznie – na dwie części. Jeśli duża przestrzeń daje taką sposobność, to należy wyznaczyć oddzielnie dla każdego dziecka część sypialną, do odrabiania lekcji – 2 oddzielne biurka czy krzesła dla dzieci.
Jeśli miejsca jest za mało, to najlepiej postawić dwa łóżeczka. Pozostałe miejsca takie jak biurko, pudła, szafy pozostaną częścią wspólną.


Nie zapominaj o kolorach

Przy wydzielaniu stref wykorzystaj potencjał kolorów. Pokój dziewczęcy oznacz nieco jaśniejszymi i intensywniejszymi kolorami. Zapewnią one odpowiednie naświetlenie i nadadzą żeńskiego charakteru pomieszczeniu – róż, jasna czerwień, turkus.

Dla chłopca sprawdzą się nieco bardziej stonowane barwy – granatowy, brąz – np.: naturalne drewno. Nie wolno zapomnieć o jaśniejszych odcieniach zapewniających odpowiednie naświetlenie pokoju.

Kolory nie tylko charakteryzują chłopca czy dziewczynkę, ale pomagają wyraźnie określić przestrzeń dla chłopca, dziewczynki czy podzielić jedne pokój dla bliźniaków.

Na koniec najważniejsza zasada. Rodzic zawsze powinien porozmawiać ze swoim dzieckiem o jego preferencjach, potrzebach. Właśnie dziecko powinno mieć decydujące zdanie w wielu kwestiach. To ono będzie korzystać z mebli, przestrzeni. Jego komfort, poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze czynniki aranżacji pokoju dziecięcego.

Czytaj też: Czym karmić psa, by był zdrowy i prawidłowo się rozwijał?