Dawno nie zaglądaliśmy do „świata” wyścigów kolarstwa górskiego. Jeszcze kilka lat temu wyścigi mtb odbywały się w Słubicach. Dziś cieszmy się z młodego adepta tego sportu, który już zaznaczył swoją obecność nie tylko w wyścigach regionalnych, ale także w ogólnopolskich.

Bezpośrednim powodem napisania tego materiału jest najnowszy sukces słubiczanina Michała Ceglewskiego, który w sobotę 3 lipca zajął bardzo dobre, bo czwarte miejsce w kategorii „junior” w Pucharze Polski, w Maratonie „MTB Ultra Bike Maraton Szklarska Poręba”. Jak Szklarska Poręba to wiadomo góry.

– Był to chyba mój najcięższy maraton Pucharu Polski  w jakim brałem udział. Skurcze nie przeszkodziły mi za mocno w walce o jak najwyższe miejsce, ale po przekroczeniu linii mety byłem z siebie dumny – podsumowuje Michał, który wystartował w maratonie MEGA na 52 km.

W kategorii open, czyli spośród wszystkich uczestników zajął bardzo dobre 19 m-ce na 248 uczestników. Natomiast w swojej juniorskiej kategorii otarł się o podium ostatecznie zajmując  4 m-ce z wynikiem czasowym 4 02:13.

– Wyścig bardzo mi się podobał był naprawdę ciężki technicznie oraz siłowo. Na trasie było bardzo mało prostych odcinków po szutrze, głównie całe 52 km odbywały się w środku lasu po korzeniach oraz skałach, a że przez ostatnie dwa dni padał deszcz to błota również było sporo. Na około 5km do mety chwyciły mnie skurcze na szczęście zawsze mam przy sobie magnez szybko wziąłem i po chwili byłem w stanie już bez większego problemu ukończyć spokojnie wyścig – dodaje nasz zawodnik. Na co dzień reprezentuje klub Amg Cybinka Team, jednak jak sam mówi wszystkiego  nauczył się w Słubicach.

– A całe to ściganie MTB tak naprawdę zaczęło się dzięki trenerowi Krzysztofowi Murdzy, który wciągnął mnie w prawdziwe MTB, uczył techniki oraz przygotował do startów – mówi kolarz.

Zapytaliśmy Michała , które dotychczasowe sukcesy według niego są najważniejsze. Tu pochwalił się wygraniem klasyfikacji generalnej zachodniej ligi mtb, a także pierwszym miejscem w finale zachodnio pomorskiego pucharu mtb.

Ostatnim sukcesem na który wskazuje jest troszkę mniej sportowy, mianowicie dostał się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, gdzie pod okiem bardzo dobrych trenerów będzie mógł trenować z jednymi z najlepszych zawodników w Polsce.

Plany sportowe?

– Moim głównym celem w tym roku jest jak najlepsze przygotowanie się do Mistrzostw Polski w Maratonie MTB oraz Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim XCO – kończy Michał.

Będziemy z wielką  ciekawością śledzić karierę naszego zawodnika.

Foto: archiwum prywatne i organizatorów

Czytaj też: Pierwszy zlot pozytywnie zakręconej ekipy GoDuster!