Ostatnio na łamach naszego cyklu opowiadaliśmy dzieje Golic- najbardziej na północ wysuniętej miejscowości znajdującej się w obrębie gminy Słubice. Dziś pozostajemy w jej administracyjnych granicach, aby bliżej przyjrzeć się dziejom Nowego Lubusza- osady historycznie założonej na polecenie króla pruskiego, Fryderyka Wielkiego.

Obecnie Nowy Lubusz to niewielka (około dwustu mieszkańców), nadodrzańska wieś sołecka, do której prowadzi jedna z lokalnych dróg powiatowych. We wczesnym średniowieczu były to obszary znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie grodu Lubusz (dziś Lebus), który przez setki lat był jednym z najważniejszych ośrodków na obecnych ziemiach zachodnich (to właśnie tutaj pierwotnie swą siedzibę miał biskup lubuski). Jak na ironię, dawny słowiański Lubusz (utracony ostatecznie w wyniku działań Bolesława Rogatki) pozostał po roku 1945 w granicach państwa niemieckiego. Ten „Nowy” po wojnie przypadł natomiast Polsce.

Nowy Lubusz na mapie
Nowy Lubusz (przed wojną Neu Lebus) na mapie

„Kolonia Lubusz”

Właśnie pod taką nazwą (oryginalnie Kolonie Lebus, później Neu Lebus) powołano do życia wspomnianą osadę. Powstała ona w wyniki działań króla Fryderyka, który w roku 1765 nakazał, aby w tym miejscu powstała kolonia. Przybyli na miejsce koloniści mieli zajmować się głównie uprawą żyta, ziemniaków oraz wypasem bydła. Jeszcze przed upływem XVIII wieku obszar wsi powiększono, zaś w połowie następnego stulecia liczba jej mieszkańców osiągnęła okrągłe 200 osób. Na miejscu istniała m.in. szkoła i cmentarz, ale chcąc udać się do kościoła miejscowi musieli pokonać Odrę. W związku z powyższym, przypuszczalnie już od XIX wieku pomiędzy osadą, a Lubuszem właściwym funkcjonowała przeprawa promowa (dziś naturalnie już nieistniejąca). Po roku 1945 na obszarze współczesnego sołectwa (ściślej mówiąc w kolonii Nowy Lubusz) utworzono placówkę Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Poniżej prezentujemy obszerną galerię zdjęć z Nowego Lubusza, w tym m.in pozostałości po dawnej nekropolii (fot. Jonatan Stawarski i Dawid Nowak).

Okiem sołtysa

W roku 2019 sołtysem w Nowym Lubuszu został Jonatan Stawarski- młody i energiczny mieszkaniec miejscowości. Z obecnym włodarzem mieliśmy okazję odbyć przyjemną rozmowę, której tematem były m.in aktualne plany sołectwa: W naszym sołectwie żyje się spokojnie z dala od miejskiego zgiełku. Każdy z każdym się zna, dorastają tutaj kolejne pokolenia. Do wsi przyjeżdżają również osoby z dalszych regionów Polski, które kupiły tutaj działki budowalne i postanowiły wybudować swoje domy. Mogę też śmiało powiedzieć, że zainteresowanie naszymi terenami stale rośnie. Jest to zresztą jedna z tych miejscowości, których coraz mniej u nas w regionie- cisza, spokój, zwierzęta gospodarskie, małe gospodarstwa rolne, których trud pracy widoczny jest na każdym kroku. Park Krajobrazowy, obszar natura 2000 i otaczająca nas przyroda. Jak każda miejscowość borykamy się z różnymi problemami, ale staramy się sobie z nimi radzić i uważam, że nie mamy powodów do narzekania. Z roku na rok staramy się modernizować naszą infrastrukturę oraz sprzęt niezbędny do jeszcze lepszego funkcjonowania sołectwa. W 2020 roku miałem przyjemność wraz z burmistrzem Olejniczakiem otworzyć nowo wybudowaną ścieżkę rowerową, dzięki której Nowy Lubusz stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób uprawiających sport czy tych, którzy chcą przyjechać ze Słubic i w ciszy pospacerować. Bardzo cieszy też fakt, że często odwiedzają nas nasi sąsiedzi zza Odry. W sołectwie mamy jeszcze wiele planów i pomysłów, które sukcesywnie będziemy realizować tak, aby żyło się tutaj coraz lepiej.” 

Zdjęcie nagłówkowe: Dawna przeprawa przez Odrę na planie z roku 1923

Źródła:

  1. „Słubice: historia-topografia-rozwój”
  2. polskaniezwykla.pl