Choć wielu nie wierzyło, że uda się to w ustalonym terminie, nowoczesna szkoła w Kunowicach zostanie otwarta. Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września o godzinie 12.00. Gmina Słubice na tę inwestycję przeznaczyła z własnego budżetu 12 mln zł.

Sale lekcyjne, świetlica, jadalnia, biblioteka i szatnie – tak wygląda nowa szkoła w Kunowicach. Jej całkowita powierzchnia to blisko 1500 mkw.

Nowa szkoła, nowe możliwości.

Od dawna wiadomo, że w starej szkole brakowało miejsca, a uczniów przybywało. Teraz miejsca wystarczy dla wszystkich. Nowy budynek zapewni 250 miejsc do nauki, dostępny będzie również punkt przedszkolny. Nauczyciele i uczniowie będą mogli cieszyć się z lepszych warunków i z większej ilości sal lekcyjnych. Uczniowie będą korzystać z nowej biblioteki, świetlicy oraz jadalni.

Bardzo ważną kwestią jest także dostosowanie szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych, do dyspozycji będzie winda.

Rodzie się cieszą

– Do tej pory dzieci musiały dźwigać wszystkie książki i przybory w plecakach, teraz będą miały szafki na kluczyk, z czego są bardzo zadowolone- mówi pani Magdalena Wasilewska, mama bliźniaków uczęszczających do szkoły. – Jako przewodnicząca szkoły rady rodziców mogę powiedzieć, iż największym jej atutem jest metraż i przestrzeń, która umożliwia rozwój uczniom Śmiało mogę powiedzieć, że nowy budynek podoba się wszystkim rodzicom – dodaje pani Magdalena.

Modułowa szkoła

Budynek powstał w technologii modułowej.

– Gmina zdecydowała się na technologię modułową z kilku względów. Obiekty modułowe są ekologiczne i energooszczędne, a czas ich budowy jest krótszy o połowę niż w tradycyjnej technologii. Ten aspekt był dla gminy niesamowicie ważny, bo budowa nowej szkoły wiązała się z koniecznością wyburzenia starego budynku. Rozbiórka zaczęła się w kwietniu. Na czas budowy nowej szkoły gmina zapewniła uczniom darmowy dojazd do Szkoły Podstawowej nr 1 w Słubicach. Nie trwało to jednak długo, ponieważ z powodu pandemii przez większość tego czasu dzieci uczyły się w systemie zdalnym – podaje rzeczniczka urzędu miejskiego Beata Bielecka.

– Gdyby w przyszłości budynek okazał się za mały będzie go można rozbudować, ponieważ powstał w technologii modułowej. Sale lekcyjne zaplanowano na dwóch kondygnacjach. Parter przewidziany jest dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów, piętro, z siedmioma salami lekcyjnymi, dla starszych – dodaje rzeczniczka.

Wszystkim uczniom życzymy nowych sukcesów, w których osiągnięciu pomogą udoskonalone warunki do nauki i rozwoju.

Czytaj też: 100 mieszkańców weźmie udział w dyskusji o wizji dwumiasta? Zgłoszenia do 3 września!