W tym roku lekturą dziesiątej, jubileuszowej akcji Narodowe Czytanie była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W Słubicach czytano w bibliotece publicznej, Szkole Podstawowej nr 2 oraz Specjalnym Ośrodku Szkolono- Wychowawczym. 

Biblioteka

Słubicka biblioteka włączyła się do akcji Narodowego Czytania w piątek 4 września.  

– Na deptaku przed budynkiem biblioteki przy dźwiękach muzyki ze starego patefonu, bibliotekarze i goście czytali fragmenty utworu, dzięki czemu przechodnie mogli przystanąć i wsłuchać się w jego treść. Po raz kolejny wspólne czytanie dało nam wiele przyjemności i mamy nadzieję, że zachęciło Państwa do sięgania po najważniejsze dzieła literatury polskiej – mói Zespół Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Słubice. 

Szkoła Podstawowa nr 1

Również w piątek „Moralność Pani Dulskiej” czytano w Szkole Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika. Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12.45 na Orliku. W czytaniu wzięli udział uczniowie klas 8 oraz nauczyciele języka polskiego i Pani dyrektor Aurelia Wolny, która wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki. Wybrano kilka najciekawszych fragmentów dramatu.

– Naszym celem było, aby uczniowie jak najpełniej mogli przeżyć treść czytanych przez nich słów. Tekst został przeczytany z podziałem na role. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu – mówi jedna z nauczycielek. 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Narodowe Czytanie zorganizowano także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Organizacją wydarzenia zajęła się wieloletnia bibliotekarka Maria Wałach przy pomocy Piotra Jaremko. Czytali dziennikarze lokalnych mediów: Renata Hryniewicz ( I love Słubice), Daniel Szurka (Nasze Słubice) oraz Waldemar Uberna ( Telewizja HTS).