Zapraszam dziś Państwa na kolejną część prawniczego cyklu, który poświęcony jest spółce z o.o. W poprzednich jego odsłonach mówiliśmy o tym jakie korzyści płyną z prowadzenia działalności w takiej formie, jak poprawnie spółkę założyć, a także jak wygląda kwestia odpowiedzialności wspólników. W dniu dzisiejszym kilka zdań natomiast o tym kto spółkę może reprezentować oraz na jakich zasadach.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest reprezentowana przede wszystkim przez zarząd. Warto tutaj podkreślić, że jest to nie tylko prawo, ale i również obowiązek zarządu, który odpowiada przecież kompleksowo za prowadzenie spraw spółki. Należy tutaj wskazać, że dokładne zasady reprezentacji powinny być uregulowane w samej umowie spółki. Jeśli tak się nie stanie, to wówczas w grę wchodzą zapisy ustawowe, które jasno stanowią, iż: „Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.” Tyle w każdym razie dowiemy się z lektury Kodeksu spółek handlowych. Mówiąc zatem wprost, jeśli sami w umowie nie ukształtujemy sposobu w jaki zarząd będzie reprezentować naszą spółkę, to zrobi to wówczas za nas ustawodawca.

Pełnomocnicy i prokurenci

Poza zarządem spółkę reprezentować mogą również wyznaczeni pełnomocnicy oraz prokurenci. Należy tutaj zaznaczyć, że takim pełnomocnikiem lub prokurentem nie może być np. członek wspomnianego zarządu. Prokurę ustanawia się natomiast poprzez stosowną, podjętą przez zarząd uchwałę. Warto w tym miejscu podkreślić, iż odwołać prokurenta może jednak każdy członek zarządu. A pełnomocnik? Również i w tym wypadku jest on ustanawiany przez zarząd lub -uwaga- właśnie prokurenta. Jeśli jesteście Państwo głębiej zainteresowani tematem reprezentacji w spółce z o.o. oraz ogólniej prawem handlowym to bardzo serdecznie zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam