30 września Nadleśnictwo Cybinka rozpoczęło ogólnopolską akcję sadzenia drzew. Już wydano 240 sadzonek, a akcja wciąż trwa. – Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem. Odbiór akcji był na duży plus. Każda osoba była mile zaskoczona i popierała nasze działanie. Tak zorganizowana akcja zbliża Lasy do ludzi – posumowują pierwsze dni akcji leśnicy z Cybinki. 

#SadziMY jest akcją na skalę kraju, więc w każdym nadleśnictwie istnieje możliwość wzięcia sadzonki, którą można posadzić nawet na własnym gruncie. Udział w inicjatywie bierze aż 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Do rozdania jest blisko ponad milion małych drzewek.

Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe

Akcja rozpoczęła się 30 września, Nadleśnictwo Cybinka czeka na chętnych do 15 października lub do wyczerpania zapasów. W pierwszym dniu wspólnego sadzenia frekwencja była ogromna, a atmosfera sprzyjała współpracy. Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew, ale wszyscy możemy iść w ich ślady, połączyć wspólne siły i wzbogacić lasy o kolejne miliony.

Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju.

– Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować – mówi Hubert Fink Referent ds. hodowli lasu. – W siedzibie nadleśnictwa udostępnialiśmy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiadaliśmy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół – dodaje. 

Dla pewności, że podarowana sadzonka się przyjmie, każdy dostaje dołączoną dokładną instrukcję jak sadzić krok po kroku. Szkółki Lasów Państwowych hodują sadzonki nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również prywatnych właścicieli lasów, działek i ogrodów.

Każdy, kto przyszedł po sadzonkę otrzymywał upominek z akcji. 

 

Czytaj także: “STOP NAŁOGOM” – uczniowie szkoły w Górzycy wzięli udział w mini sejmiku