Obecnie nadal pokutuje przekonanie, że problemy są oznaką słabości. Trudno jest nam się przyznać do tego, że je mamy, zwłaszcza, jeśli są to problemy natury psychicznej. W jaki sposób zmienić myślenie o zaburzeniach związanych ze zdrowiem psychicznym?  Kiedy udać się do psychologa? Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu? Na te pytania odpowiadają specjaliści z Centrum Medycznego Brandmed

Co to jest psychoterapia?

Zadaniem psychoterapeuty jest zmiana naszych schematów, czy też przekonań, które negatywnie wpływają na zachowania, relacje oraz emocje. Psychoterapia jest procesem, który ma nam w tym pomóc, dzięki wsparciu specjalisty, jakim jest psycholog czy też psychoterapeuta. Jest ona także nauką radzenia sobie ze swoimi uczuciami. Celem zawsze jest poprawa naszego dobrostanu oraz funkcjonowania, które było pogorszone przez problemy natury psychicznej. Może być także formą rozwoju i doskonalenia się.

Kiedy udać się do psychologa?

Psycholog, mgr Zuzanna Kolasińska odpowiada: „Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma uniwersalnych wskaźników. Wizyta u psychologa przyda się wtedy, kiedy czujemy, że pewne problemy nas przytłaczają, nie radzimy sobie z nimi. Mogą one dotyczyć na przykład naszych emocji, relacji z innymi, traumatycznych przeżyć. Można nazwać to również uczuciem bycia w kryzysie. Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, najlepiej jak najszybciej udać się na wizytę”. Konsultacja psychologiczna może być pomocna w zwalczaniu między innymi: lęków, nerwic, depresji, uzależnień, zaburzeń odżywiania, w przechodzeniu przez żałobę czy rozstanie.

Psycholog czy psychiatra?

Utarło się, że do psychologa idziemy się wygadać, a do psychiatry – po tabletki. To zbyt duże uproszczenie. Choć o psychiatrze myślimy częściej w kontekście depresji czy zaburzeń lękowych, to do lekarza tej specjalizacji można się zgłaszać nie tylko w sytuacji poważnych zaburzeń psychicznych, ale także w sytuacjach życiowych, w których nie dajemy rady, takich jak zmiana pracy i związany z tym stres, rozstanie z partnerem czy śmierć w rodzinie. Jeżeli lekarz oceni, że większą korzyść przyniesie konsultacja psychologiczna, na pewno odeśle pacjenta do psychologa. To samo w drugą stronę, jeśli psycholog zauważy, że terapia wymaga wsparcia farmakologicznego, wówczas skieruje swojego pacjenta do lekarza psychiatry. Taka współpraca specjalistów często daje zresztą najlepsze efekty.

Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu?

Poza stereotypami oraz strachem przed stygmatyzacją istnieją jeszcze inne czynniki hamujące nas przed rozpoczęciem psychoterapii. Zwykle powodem, który stanowi barierę, jest wstyd, przed samym sobą i przed otoczeniem. Mgr Kolasińska: „Uważam, że w tym aspekcie zaszła duża zmiana. Coraz częściej mówi się otwarcie o korzystaniu z pomocy psychologicznej. Należy pamiętać, że wizyta u psychologa nie jest powodem do wstydu, oznaką choroby psychicznej, czy słabości. Skorzystanie z usług psychologa może być początkiem zmian, które wpłyną na poprawę naszego życia”. To niezwykle istotne w kontekście prognoz mówiących o tym, że w najbliższych latach problemy psychiczne będą największym wyzwaniem zdrowotnym społeczeństw.

Szukasz wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego?

Jeśli posiadasz kartę AOK Nordost, możesz skorzystać z wizyt u psychologa i psychiatry bezpłatnie. Zapytaj o szczegóły! W Centrum Medycznym Brandmed przyjmuje aż 4 psychologów i 2 psychiatrów.

Kontakt: Centrum Medyczne Brandmed
ul. Daszyńskiego 1
69-100 Słubice

+48 95 758 2649

+48 518 011 108

info@brandmed.eu

Czytaj też: Tych objawów nie należy bagatelizować