Biblioteka słubicka w środowe jesienne popołudnie gościła w swoich progach niezwykłą kobietę – pisarkę, felietonistkę, autorkę scenariuszy filmowych i teatralnych Grażynę Plebanek.

Tematem przewodnim spotkania była kobieta. Autorka w swojej twórczości opisuje historie kobiet, zarówno tych silnych, przebojowych, jak i zagubionych, niepewnych swojej wartości. Podkreśla, że każda kobieta ma prawo do świadomego wyboru w każdym aspekcie swojego życia.

Grażyna Plebanek podczas spotkania wspomniała o paryskiej premierze filmu „H24”, którego jest współscenarzystką. Dwadzieścia cztery epizody filmowe dotyczą fizycznej i psychicznej przemocy wobec kobiet.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Autorka od piętnastu lat mieszka w Brukseli. W swoim nieoczywistym przewodniku po tym mieście pt. „Bruksela. Zwierzęcość w mieście” zachęca do odkrywania miasta „po swojemu”, bo „Bruksela (…) to miasto kobiet i psów, sikających dzieci i lwów, ptaków i drzew. Pal sześć zabytki”.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Grażyną Plebanek, świetnie moderowane przez Panią Agnieszkę Kopaczyńską – Moskaluk, dało uczestnikom wewnętrzną siłę, inspirację do własnych przemyśleń i zachęciło do sięgnięcia po twórczość Autorki.

Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Plebanek i wszystkim gościom uczestniczącym w spotkaniu, które zrealizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.

Zespół BPMiG w Słubicach

Czytaj także: Filemon i Bonifacy i ich przyjaciele – konkurs plastyczny dla dzieci z powiatu słubickiego