Część mieszkańców twierdzi, że koty wolnożyjące w gminie Rzepin są pozostawione bez pomocy oraz opieki. – Mimo wielu próśb gmina odmówiła opłacenia i pomocy w sterylizacji co najmniej 30 kotów na terenie działek – informują. – Sprawa została zmanipulowana i pokazana w sposób niezgodny z prawdą. Na kilkadziesiąt wniosków złożonych w tym roku o pomoc tylko 2 zostały bez rozpatrzenia – zaprzecza rzecznik gminy Kamil Michniewicz. 

Aktualizacja:

Po publikacji artykułu gmina przesłała do redakcji dokumentację, w której podane są wszystkie dane w temacie pomocy zwierzętom w gminie Rzepin. 

Z dokumentów wynika, że wszystkie prośby o sterylizację kotów z 2021 r. zostały rozpatrzone pozytywnie – wysterylizowano 21 kotów.  Na obsługę weterynaryjną gmina wydała do listopada ponad 15 tys. zł.  Aktualnie w schronisku na utrzymaniu gminy jest 15 psów i jeden kot, co kosztowała gminę w tym samym okresie ponad 49 tys. zł. Jedyny wniosek, który został rozpatrzony negatywnie, to wniosek OTOZ Animals Gorzów Wielkopolski. 

Bezdomne koty w gminie Rzepin

Bezdomne koty to ogromny problem, który wciąż rośnie w siłę. Ludzie przyzwyczaili się już do mruczków walczących o przeżycie na podwórkach, chowających się w piwnicach i szukających pożywienia w śmietnikach.  

Animalsi twierdzą, że koty wolnożyjące w gminie Rzepin są pozostawione bez pomocy oraz opieki. Mimo wielu próśb gmina odmówiła opłacenia i pomocy w sterylizacji co najmniej 30 kotów na terenie działek.

Według ustawy o ochronie zwierząt do zadań własnych należy opieka nad bezdomnymi zwierzętami, gmina ma obowiązek stworzyć taki program! Spełniony przez gminę art. 11a pkt. 2 jest zminimalizowany, przykładem tego jest zaledwie 3,5 kg karmy dla grupy 30 kotów! Taką ilość pożywienia gmina uznała za wystarczającą – mówi aktywnie działająca wolontariuszka OTOZ Animals Gorzów Wielkopolski, Joanna Sawicka. – W ostatnim czasie w Gminie Rzepin wysterylizowanych było łącznie 60 kotów. Przy pomocy gminy zaledwie 10! – dodaje.

Żeby pomóc zwierzakom do akcji wkroczyli Animalsi. To dzięki nim oraz zbiórce, którą stworzyli, można było częściowo pokryć sterylizację kotów. OTOZ Animals  i społecznicy sami odławiają oraz własnym transportem dowożą do lecznicy w Gorzowie koty na sterylizacje/kastracje. Opieka pozabiegowa również jest we własnym zakresie Animals i działaczy społecznych. Ponoszą także koszty związane z leczeniem, odpchleniem i odrobaczeniem.

Niestety to wciąż za mało, aby ograniczyć wzrost liczby bezdomnych kotów na terenie gminy.

Jestem wolontariuszką w OTOZ Animals Gorzów Wielkopolski i nie przejdę obojętnie obok cierpiącego zwierzaka. Zdarzały mi się również sytuacje, gdy w nocy jechałam z cierpiącym psem lub kotem do Gorzowa. Nigdy OTOZ Animals nie odmówił pomocy. Zabieram do domu kociaki, dla których po wyleczeniu szukamy domów, staram się zminimalizować bezdomność zwierząt na terenie gminy. Czy moja gmina pozwoli i pomoże nam działać dla dobra zwierząt? Czy w dalszym ciągu nie będzie widzieć problemu? – pyta Joanna Sawicka.

256049701 6427951657279485 7034477191842528802 n

Jakie jest stanowisko gminy Rzepin?

Zapytaliśmy gminę, dlaczego odmówiła kastracji i sterylizacji kotów.

Gmina Rzepin aktywnie uczestniczy w pomocy bezdomnym zwierzętom i przeznacza na ten cel spore środki (największe ze wszystkich gmin powiatu słubickiego). Zdarza się nawet, że wnioski składają mieszkańcy z ościennych gmin, gdyż w ich lokalizacjach nie udzielana jest w/w pomoc. Sprawa została zmanipulowana i pokazana w sposób niezgodny z prawdą. Na kilkadziesiąt wniosków złożonych w tym roku o pomoc tylko 2 zostały bez rozpatrzenia (1 osoby z gminy Słubice, 2 właśnie o wspomnianą kastrację). W odpowiedzi była informacja, że tegoroczny budżet został wyczerpany, a sprawą Gmina Rzepin zajmie się od razu za niespełna 2 miesiące, gdy będzie dysponować nowym budżetem – odpowiada Kamil Michniewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Rzepinie.

Czas przybyć z pomocą!

Czytając tę smutną historię, nasuwa się pytanie, jak pomóc? Co można zrobić? Przede wszystkim dokarmiać. Kotom, szczególnie zimą, ale też wtedy, gdy wieje czy pada, bardzo potrzebne jest suche, ciepłe i czyste schronienie. Futrzaki mogą się schronić w piwnicach, gdy mają do nich dostęp przez otwarte, piwniczne okienka. Dla bardziej zaangażowanych polecamy tworzenie budek dla kotów wolnożyjących, w których mogą przetrwać zimę.

Budki styropianowe robimy i rozdajemy, ale gdyby ktoś miał chęć zrobić taką budkę i postawić to by było super! Bardzo potrzebna jest karma. Właśnie wczoraj pani Edyta z Rzepina przekazała paczuszkę dla kotów działkowych – mówi wolontariuszka Joanna.

Jeśli ktoś chciałby podarować coś dla mruczków zachęcamy do kontaktu z Joanna Sawicką, numer telefonu: 723 478 223. Każda pomoc się liczy!

Serdecznie zapraszamy do choćby najmniejszej wpłaty na zbiórkę dla tych cierpiących zwierząt! Niech każdy dołoży własną cegiełkę, by zbudować dla nich lepsze życie! Wpłaty można dokonać na  stronie Ratujemy zwierzaki.pl

Można też wpłacić na konto OTOZ ANIMALS O/ GORZÓW WLKP. nr konta: 58 1750 0012 0000 0000 3550 7752
z dopiskiem: Sterylizacja Rzepin

LINK DO ZBIÓRKI

Czytaj także: Uczniowie z Zespołu Szkół w Rzepinie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF