Niemal 600 policjantów brało udział w Operacji Policyjnej mającej na celu deeskalację emocji, które towarzyszyły podczas buntu w tymczasowym ośrodku dla imigrantów w Wędrzynie. Dzięki skutecznym i profesjonalnym działaniom policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej sytuacja została ustabilizowana. Ale wciąż w tym miejscu stacjonują duże siły Policji, które czuwają nad bezpieczeństwem.

W czwartek /25 listopada/ na terenie tymczasowego ośrodka dla imigrantów wybuchł bunt wynikający z niezadowolenia przebywających tam osób. Podczas tego zdarzenia doszło do prób sforsowania ogrodzenia oraz zabezpieczeń obiektów. Ale dzięki szybkiej reakcji służb próby te okazały się nieskuteczne. Najważniejsza informacja jest taka, że podczas tych wydarzeń żaden z osadzonych nie zdołał się oddalić z tego miejsca. W czasie buntu dochodziło do różnych form agresji przejawiających się niszczeniem przedmiotów będących na wyposażeniu ośrodka. Imigranci  podpalali różne przedmioty, rzucali krzesłami, niszczyli kamery monitoringu.

Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim podjął decyzję o powołaniu Operacji Policyjnej. W jej ramach na miejscu do dyspozycji dowódcy było niemal 600 policjantów. Większość z nich to funkcjonariusze garnizonu lubuskiego, niemniej część z nich wsparta została policjantami z zachodniej Polski. Na miejscu szybko zaroiło się od oddziałów prewencji, sztabu, kryminalnych, śledczych, policyjnych kontrterrorystów, przewodników psów służbowych, negocjatorów, policjantów ruchu drogowego czy logistyków.

Dzięki wykorzystaniu doświadczenia i zdecydowanej postawie policjantów i funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej sytuacja została opanowana i ustabilizowana. W tym miejscu noc z czwartku na piątek minęła bardzo spokojnie. Ale ten spokój został wypracowany profesjonalizmem służb. Imigranci, widząc koncentrację tak dużych sił i środków Policji mieli przekonanie, że każda następna próba wywołania zamieszek okaże się bezskuteczna. Ale policjanci wciąż stacjonują na poligonie w Wędrzynie, aby mieć pełną kontrolę nad zachowaniem osób tam przebywających.

Opracował: podinpektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

podkomisarz Maciej Kimet

Czytaj też: Wzmożone działania policji w trosce o bezpieczeństwo osób bezdomnych