Fotograf: Gollhardt Neonella Doboitsch geboren 11.10.1923

W piątek 8 kwietnia o godz. 14.00 Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą wraz z Arolsen Archives otworzy objazdową wystawę plenerową #StolenMemory. Wystawa poświęcona jest przedmiotom osobistym należącym do więźniów obozów koncentracyjnych i poszukuje odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można dziś zwrócić te przedmioty rodzinom ofiar.

Wystawę można oglądać do wtorku, 3 maja, w kontenerze transportowym na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Logenstraße / róg Priestergasse. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00.

Viceprezydentka Viadriny prof. dr Eva Kocher, burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak nadburmistrz Frankfurtu René Wilke, Larissa Bargtel, przewodnicząca Gminy Żydowskiej we Frankfurcie nad Odrą oraz David Mees, attache kulturalny Ambasady USA w Berlinie powitają gości na wernisażu wystawy. Wprowadzenie do wystawy wygłosi Katharina Menschick z Arolsen Archives, Międzynarodowego Centrum Badań Nazistowskich i Prześladowań. Wydarzenie swoją muzyką uświetni Jacek Fałdyna.

Prosimy o zgłoszenie udziału w otwarciu wystawy za pomocą formularza zgłoszeniowego do środy 6 kwietnia: https://forms.europa-uni.de/form/alias/EUV/755/. Podczas wernisażu zapewniamy tłumaczenie na język polski.

Co pokazuje wystawa? 

Wystawa pokazuje przedmioty osobiste, które naziści zabierali więźniom po przybyciu do obozów koncentracyjnych. Często były to obrączki ślubne, zegarki, długopisy lub portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania prowadzona przez Arolsen Archives, której celem jest zwrot tych przedmiotów rodzinom więźniów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 600 rodzin. Wystawa pokazuje zdjęcia tych przedmiotów i opowiada o losach dziesięciu osób prześladowanych przez hitlerowców. 

Ważnym przesłaniem wystawy jest również to, że każdy może wesprzeć Arolsen Archives w poszukiwaniach rodzin osób prześladowanych i w zwrocie przedmiotów: w archiwum nadal przechowywane są skradzione pamiątki po prawie 2.500 osobach z całej Europy.

Dr Markus Nesselrodt, historyk z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina: „Wystawa #StolenMemory nie tylko nadaje imię ofiarom narodowosocjalistycznych prześladowań. W imponujący sposób pokazuje również, jak bardzo przeszłość nadal wpływa na współczesne pokolenia. We Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach prawie każda rodzina została w jakiś sposób dotknięta skutkami II wojny światowej. Prześladowania, morderstwa i przymusowe przesiedlenia to doświadczenia historyczne, z którymi mogą się utożsamiać także mieszkańcy naszego dwumiasta.”

Od sierpnia 2020 r. wystawa #StolenMemory podróżuje w trzech kontenerach przez Niemcy, a od 2022 r. także przez Polskę. Dlatego wszystkie teksty wystawy dostępne są w języku polskim, niemieckim i angielskim. Arolsen Archives jest wspierane i finansowane przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów oraz placówki dyplomatyczne USA w Polsce i w Niemczech.

W ramach wystawy we Frankfurcie nad Odrą, w piątek 22 kwietnia o godz. 18.00 w Kulturmanufaktur Gerstenberg, ul. Ziegelstraße 28 a, odbędzie się pokaz filmu połączony z dyskusją. Pokazany zostanie artystyczny film dokumentalny „Obłoki płyną nad nami” („Under the silent sky”, Polska, 2018) autorstwa artystki medialnej dr Anny Konik.

O Arolsen Archives

Arolsen Archives to Międzynarodowe Centrum Badań Nazistowskich i Prześladowań z najobszerniejszym na świecie archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu. Zbiór ten, zawierający wzmianki o około 17,5 mln osób, jest częścią Światowego Dziedzictwa Dokumentów UNESCO. Od 2016 r. instytucja ta publikuje w internecie wiele oryginalnych dokumentów dotyczących różnych grup ofiar reżimu nazistowskiego z obozów koncentracyjnych i stanowi ważne źródło wiedzy dla współczesnego społeczeństwa. Obecnie istnieje ponad 27 milionów dokumentów pisemnych – listy deportacyjne, dokumenty dotyczące zatrzymania, rejestry osób zaginionych i wiele innych.

Czytaj też: Poszukiwacze Pasji w krótkich, spontanicznych wywiadach z pozytywnymi ludźmi! Skąd ten pomysł? Pytamy!