Od jutra zlecenie na bezpłatny test będzie mógł wystawić tylko lekarz. Za wykonanie testu na COVID -19 na w aptece lub puncie wymazowym bez skierowania będziemy musieli zapłacić. Jakie jeszcze zmiany związane z testowaniem?
Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Co musisz wiedzieć?
- Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa.
- O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19. .
- Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi z niepokojącym objawami, to będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test będzie bezpłatny dla pacjenta.
- Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.
- W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.
- Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.
Przypomnijmy też, że 28 marca zniesiony został obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek. Wyjątek placówek leczniczych oraz aptek.
Od poniedziałku (28.03.2022 r.) został także zniesiony obowiązek izolacji i kwarantanny.
Zniesione zostały wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Polski, co oznacza, że nie ma już obowiązku:
– legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia,
– wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2,
– odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
Czytaj też: Koronawirus w Brandenburgii. Jednorazowe przedłużenie obostrzeń zwiastuje koniec pandemii?