doc.20220623.42787852.1
Wakacyjna mapa płatności

Aż 75% Polaków ma już plany na tegoroczne wakacje – wynika z raportu Holiday Barometer przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance. W tym 40% osób planuje wakacje za granicą. Do najchętniej wybieranych krajów należą: Włochy, Chorwacja, Hiszpania czy Grecja. Jak widać – pomimo inflacji i wysokich cen – które według respondentów wpływają na entuzjazm do podróżowania (79%) – chcemy wyjeżdżać. Przed każdym urlopem warto zadbać o swoje finansowe bezpieczeństwo – szczególnie w sytuacji, w której rosnące ceny uszczuplają nasz budżet. W celu uniknięcia pieniężnych strat, np. w postaci wysokich prowizji od wypłat z bankomatów, należy sprawdzić, jakie metody płatności dominują w wybranym przez nas kraju. Gdzie na wakacjach musimy mieć ze sobą gotówkę, a gdzie wystarczy karta w portfelu?

Ostatnie lata nie ułatwiały planowania wakacyjnych urlopów. Jednak pomimo rosnących cen Polacy w tym roku pozytywniej podchodzą do planowania wyjazdów – aż 70% ankietowanych raportu Holiday Barometer 2022 deklaruje radość i podekscytowanie z możliwości podróżowania w obecnym sezonie. Wiele osób chce nadrobić popandemiczne zaległości. Co ciekawe, o 15% spadł odsetek respondentów, którzy obawiają się wpływu pandemii na ich plany podróżne (38%).

Jak przygotować się finansowo do wyjazdu?

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu – przyzwyczajeni do swobody w wyborze metody płatności w Polsce – często zapominamy o tym, żeby sprawdzić w jaki sposób zapłacimy za zakupy lub wizytę w restauracji w wybranym przez nas kraju.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w często wybieranej na wakacyjny odpoczynek Chorwacji dominują płatności gotówkowe. Aż 73% transakcji w tym kraju jest realizowanych z jej udziałem – wynika z przeprowadzonego w 2019 roku badania „Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe”. Dla porównania w naszym kraju, w którym rozwinięty jest sektor płatności bezgotówkowych, udział płatności fizycznym pieniądzem wynosi niecałe 50%.

Równie dużym zainteresowaniem wśród podróżujących cieszą się Włochy. W tym kraju również łatwiej nam będzie posługiwać się fizycznym pieniądzem niż kartą – aż 56,5% przypadków płatności dotyczy właśnie gotówki.

Ranking najpopularniejszych miejsc urlopowych Polaków zamyka Hiszpania i Grecja. Tutaj również warto wcześniej zadbać o to, aby mieć przy sobie gotówkę. W obu tych krajach odpowiada ona odpowiednio za 53% i 75,2% wszystkich płatności – wskazują dane badania „Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019”.

„W dobie rosnących cen oraz uszczuplania się domowych budżetów przez m.in. coraz wyższe stopy procentowe warto odpowiednio zaplanować swój wakacyjny budżet. Pamiętajmy, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na prowizje. Dlatego rozsądne jest zaopatrzenie się w walutę jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć straty części budżetu” – mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex.

Z trudnością w restauracjach lub lokalnych sklepikach zapłacimy kartą również na Cyprze, który coraz częściej wybierany jest przez polskie społeczeństwo na odpoczynek – 65% transakcji jest tam przeprowadzonych za pomocą gotówki.

Kierując się z wakacyjnymi kierunkami na wschód, natrafimy na kolejne urlopowe destynacje Polaków – Bułgarię i Turcję. Przygotowując się do wjazdu do państwa ze stolicą w Sofii, także musimy udać się do kantoru, ponieważ według badania aż 81,1% ogólnych transakcji jest tam przeprowadzanych przy pomocy fizycznego bułgarskiego lewa. Inna sytuacja jest w Turcji. Tutaj mamy duże szanse na to, że uda nam się zapłacić kartą. Udział gotówki to 48,7%.

Są jednak miejsca w Europie, gdzie możemy pozwolić sobie na brak fizycznego pieniądza podczas wypoczynku, należą do nich Szwecja i Norwegia. Płatności gotówkowe w tych krajach mają mały udział w ogólnej liczbie transakcji, ponieważ to tylko odpowiednio 12,8% oraz 11,3%. Plasuje to obydwa kraje w bezgotówkowej czołówce kontynentu.

„Gotówka w portfelu podczas wakacyjnego wypoczynku jest niezbędna, szczególnie w takich krajach jak Chorwacja, Grecja czy Włochy, gdzie większość transakcji przeprowadzanych jest przy pomocy lokalnej waluty. Jednak niezależnie od przeważającego modelu płatności w danym kraju, w celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek, warto mieć ze sobą gotówkę. To wygoda, ale także bezpieczeństwo” – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes zarządu w Tavex. „Zachęcamy do rozsądnego zaopatrzenia się w lokalną walutę przed wyjazdem. Nie musimy martwić się również o jej nadmiar, po powrocie można ją zatrzymać do kolejnych wakacji. Jest to też pewien rodzaj inwestycji. Jeżeli jednak będziemy chcieli ją wymienić, w kantorach Tavex wybrane waluty sprzedamy bez spreadu. Każdy, kto zakupi u nas walutę, w ciągu 30 dni od daty dokonania transakcji, ma możliwość wymiany niewykorzystanej gotówki po kursie sprzedaży z dnia zakupu. W skrócie oznacza to, że nasi klienci po powrocie z urlopu mogą je u nas sprzedać, a my odkupimy je bez różnicy kursowej, dzięki czemu nic na tym nie stracą” – dodaje.

Tavex Sp. z o.o. jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Tavex Group została założona w 1991 roku. Do grona jej klientów należą osoby prywatne, klienci o najwyższych dochodach, firmy różnej wielkości, a także instytucje finansowe. Tavex posiada swoje oddziały w dziewięciu europejskich krajach i obsługuje średnio 1,3 miliona klientów rocznie.

Źródło informacji: Tavex

Czytaj też: Rewolucja w leczeniu raka piersi