2a
Wakacje w słubickiej bibliotece. Fot. Biblioteka

W dniach 28 czerwca- 7 lipca 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubicach odbyły się zajęcia plenerowe dla dzieci, ph. „Wakacje w Bibliotece”.  Nasze spotkania to zawsze spotkanie z ciekawą książką, to dobra zabawa i wesoły czas z rówieśnikami.

Pierwszego dnia zaprosiliśmy młodych czytelników do bajkowego świata twórczości Marii Konopnickiej, polskiej pisarki i poetki, która została wybrana przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronką roku 2022. Wspólnie przeczytaliśmy jedną z najbardziej znanych książek autorki pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Bajka ta zainspirowała dzieci do wspaniałej twórczości plastycznej, której efektem były niezwykle kolorowe i zaskakujące kukiełki, przedstawiające bohaterów książki.

Kolejnego dnia wybraliśmy się na spacer w chmurach. Lektura książki Anny Dziewit-Meller”. Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” przybliżyła dzieciom postać  Wandy Rutkiewicz- królowej najwyższych gór . Wspólnie rozmawialiśmy o wakacyjnych planach, podróżach i marzeniach.

A jak podróże, to wspomnienia i pozdrowienia. Własnoręcznie wykonane pocztówki w formacie XXL sprawiły dzieciom mnóstwo radości. Kolejne spotkanie to wspaniałe wynalazki i wielcy wynalazcy- Jan Szczepanik i Ignacy Łukasiewicz – patron roku 2022. To oni wynaleźli kamizelkę kuloodporną, telektroskop, bezpieczną lampę naftową i wiele innych bardzo przydatnych przedmiotów.

Prezentacje, filmy i wizyta w Dziale Regionalnym, gdzie dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty i pamiątki, stały się inspiracją do wykonania własnych książek, opisujących ich marzenia, przygody i historie. Kolejny raz dzieci udowodniły, że są bardzo zdolne, kreatywne i mają mnóstwo fantastycznych pomysłów.

Ostatniego dnia Wakacji w Bibliotece przenieśliśmy  się w niesamowicie interesujący świat roślin. Czytaliśmy przepiękną opowieść „Drzewo darów”, której autorem jest Shel Silverstein, ukazującą przyjaźń między drzewem i chłopcem. Lektura skłoniła nas do przemyśleń i rozmów na temat dzielenia się z innymi i sprawiania sobie nawzajem radości.

Postanowiliśmy upamiętnić Rok Botaniki 2022 sadząc przed biblioteką hortensję, której dzieci nadały imię „DARja”. Podczas zajęć nie zabrakło wesołych zabaw, i zagadek. A na koniec, wspaniała niespodzianka! Roztańczone, radosne spotkanie z Panią  Olga Shabelko,  właścicielką i instruktorką  słubickiej szkoły tańca Dance School GINGER.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, wspaniałą atmosferę i uśmiech od ucha do ucha!  Życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia w bibliotece. Ciekawe książki czekają na czytelników!

Zespół BPMiG w Słubicach

Czytaj też: Słubice: Warsztaty fotografii kulinarnej dla seniorów