Miesiąc październik od wielu lat uznawany jest, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, za miesiąc świadomości raka piersi. Symbolem Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi jest dobrze już nam znana różowa wstążka, którą można napotkać niemal we wszystkich źródłach odnoszących się do akcji „Różowy Październik”.

W tym okresie ze szczególną uwagą podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz metodami leczenia nowotworów piersi. Ma to na celu promocję badań profilaktycznych, sprawdzonej wiedzy oraz czujności onkologicznej, dotyczącej tego najczęściej występującego wśród Polek nowotworu.

W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a zgłaszalność na skriningowe badania profilaktyczne jest relatywnie niska. W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie*. Niestety, nie ma metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach, dlatego tak ważne są regularne badania, takie jak USG piersi i mammografia.

Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi, bez względu na to czy jest ono wykonywane samodzielne, czy w gabinecie lekarskim. Niebagatelną rolę w procesie profilaktyki oraz diagnostyki odgrywa czas. Nowotwór może się bowiem szybko rozwijać i dawać przerzuty.

Na co zatem należy zwrócić uwagę kontrolując swoje ciało?

 • Wyczuwalne zgrubienie (guzek) w piersi,
 • Zmiana wielkości lub kształtu piersi,
 • Zmiany w wyglądzie skóry piersi (np. zaczerwienienie, wgłębienie),
 • Ból, • Wydzielina z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki (np. owrzodzenie, wciągnięcie),
 • Powiększenie węzłów chłonnych pachy. ]

Kto powinien szczególnie uważać?

 • Kobiety po 40 roku życia,
 • Osoby, u których obserwujemy występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny (dziedziczenie predyspozycji),
 • Kobiety, u których wystąpiła wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia) i późna menopauza (po 54 roku życia), •
 • Kobiety, które nie rodziły lub późno urodziły pierwsze dziecko,
 • Kobiety, których codzienna dieta jest bogata w tłuszcze nienasycone (zwierzęce),
 • Kobiety z nadwagą po menopauzie,
 • Kobiety, którym brakuje aktywności fizycznej.

Jak prawidłowo postępować?

 • Regularne samobadanie piersi,
 • Badanie piersi przez lekarzy rodzinnych i ginekologów,

Wykonanie pierwszego badania mammograficznego w wieku: 35-40 lat, a kolejne zgodnie z zaleceniami lekarza, nie rzadziej niż raz w roku. USG piersi zaleca się wykonywać od 20 roku życia.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Warto także wspomnieć przy tej okazji o profilaktyce raka szyjki macicy oraz badaniach cytologicznych, które można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Obecnie co raz więcej gabinetów poszerza swoją ofertę badań diagnostycznych o cytologię nowej generacji, tzw. cytologię płynną (LBC).

Jest ona znacznie czulsza, a tym samym dokładniejsza. Przeprowadzone badania mające na celu porównanie cytologii konwencjonalnej i cienkowarstwowej stanowią, że za pomocą LBC rosną szanse na wykrycie atypowych komórek. Między innymi z tego powodu cytologia płynna LBC jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Cytologia na podłożu płynnym odznacza się wieloma zaletami, a jej powszechne stosowanie mogłoby poprawić jakość badań przesiewowych. Charakteryzuje się ona bowiem dużą dokładnością pod względem wykrywania wszelkich zmian w komórkach, w szczególności zmian będących we wczesnej fazie.

Pomimo niewątpliwych zalet cytologii LBC, ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych – niezależnie od tego, czy zastosowana zostanie technika standardowej cytologii czy LBC.

W słubickiej poradni ginekologicznej w Centrum Medycznym Brandmed możesz zarejestrować się na badanie USG piersi oraz badania cytologiczne u dwóch specjalistów ginekologii. Poniżej szczegóły, jak się zarejestrować.

 REJESTRACJA:

Telefoniczna w godz. 7:00-20:00 (w piątki do godz. 18:00) 95 200 10 00 95 758 26 49 518 011 108

Mailowa: info@brandmed.eu

Poprzez formularz na stronie https://brandmed.eu/oferta-medyczna…/umow-wizyte-lekarska/ lub poprzez Messenger na naszym profilu FB. 

Dane pochodzą z: https://www.zwrotnikraka.pl/europejski-dzien-walki-z-rakiem-piersi/ * *

Źródło: https://www.gov.pl/

Czytaj też: Rusza poradnia laryngologiczna dr med. Wojciecha Weryszki w Słubicach