Gmina Słubice i Miasto Frankfurt nad Odrą serdecznie zapraszają mieszkańców na II Słubicko-Frankfurcki Piknik Obywatelski, który odbędzie się w piątek 12 maja od godz. 17.00 do 20.00 na placu Sybiraków w Słubicach.

 

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będzie ekologia w Dwumieście – wizja przyjaznego środowiska, atrakcyjnego i wspólnego Dwumiasta. Dla mieszkańców w każdym wieku przygotowane będą warsztaty ekologiczne prowadzone przez polskich i niemieckich fachowców:

 1. „Ekologia na co dzień – co mogę zrobić na swoim balkonie, w swoim ogrodzie lub na placu zieleni przed swoim blokiem?” – podczas warsztatu uczestnicy będą mogli przekonać się o tym, że idea ogrodnictwa zero waste jest możliwa do zrealizowania i całkiem prosta, a także posiąść wiedzę niezbędną do prowadzenia własnego ogródka na balkonie.
 2. „Mój recykling – drugie życie dla przedmiotów”. Stare, zużyte lub uszkodzone przedmioty zazwyczaj uważa się za zbędne, dlatego szybko lądują w koszu. Tymczasem w wiele z nich można tchnąć nowe życie, zamieniając je w coś wyjątkowego. Tworząc domowe ozdoby z „odpadów”, zadbamy o przyrodę oraz rozbudzimy wyobraźnię. To idealne warsztaty dla całych rodzin – praca nad wspólnym dziełem dostarczy mnóstwa frajdy i satysfakcji.

Na pikniku nie zabraknie również dyskusji o pomysłach mieszkańców na temat zieleni w naszym Dwumieście oraz o ich oczekiwaniach. Uczestnicy pikniku jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wynikami ankiety obywatelskiej, która dotyczyła pomysłów zebranych na pierwszym pikniku we wrześniu 2022 roku. Chętnie podzielimy się informacjami o innych projektach realizowanych w Dwumieście. Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim i niemieckim.

Dla uczestników przygotowane zostaną potrawy z grilla, w tym dania wegetariańskie. W ramach integracji i wymiany doświadczeń kulinarnych, prosimy o przyniesienie także własnych potraw, którymi chcielibyście się podzielić z innymi uczestnikami. Będzie do tego przygotowany specjalny stół. Dla najmłodszych zaplanowano dmuchany zamek oraz lody.

Partnerami pikniku są: Gmina Słubice, Miasto Frankfurt nad Odrą, Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden gGmbH, Quartiersmanagement Innenstadt-Beresinchen, Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Obywatelskie „Unsere Miasto-Nasze Stadt” e.V. oraz Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach. Projekt finansowany jest w ramach programu „Common Ground” Fundacji Roberta Boscha.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Święta Sąsiadów.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji / Frankfurt (Oder) (frankfurt-oder.de)

 

 

 • Znamy pierwszą listę kandydatów na radnych powiatu słubickiego!
  Lista kandydatów na radnych powiatu słubickiego składa się z mieszkańców o różnorodnych doświadczeniach i zawodach. Wśród nich znajdują się zarówno dobrze znane postacie z życia publicznego, jak i świeże, nowe twarze gotowe do działania na rzecz swojej społeczności. Pierwszą oficjalną listę w powiecie słubickim zgłosił Komitet Koalicji Wyborczej LEWICA. Oto kandydaci: Okręg nr 1: Cybinka
 • Droga do nikąd: Stan ulicy Alei Pokoju w Ośnie Lubuskim jest skandaliczny – mówi mieszkaniec
  Z prośbą o pomoc w nagłośnieniu tematu zwrócił się do nas mieszkaniec Ośna Lubuskiego, który wskazuje, iż mieszkańcy od lat zmagają się z koszmarnym stanem ulicy Alei Pokoju, zwłaszcza na odcinku od numeru 7 w kierunku obwodnicy miasta.- Dziura na dziurze, prowizoryczne łatanie, a teraz nawet dramatyczne skutki dla mieszkańców – to codzienność na tej
 • Skrupulatne kontrole na polsko-niemieckim pograniczu
  Motocykle skradzione na terytorium Niemiec były powodem zatrzymania w czwartek (22 lutego) przez funkcjonariuszy SG ze wspólnego polsko-niemieckiego patrolu 38-letniego obywatela Polski. W tym samym dniu mundurowi w przygranicznych Słubicach zatrzymali kolejnego Polaka, poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości za przestępstwa karno-skarbowe. W czwartek 22 lutego funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań
 • Nowa świetlica wiejska w Radzikowie
  Nowa świetlica wiejska w Radzikowie jest już prawie gotowa. Koszt prac to kwota ponad 420 tys. zł, z czego 21 tys. zł to środki wydatkowane w ramach funduszu sołeckiego za 2023 rok. Od dłuższego czasu mieszkańcy Radzikowa oczekiwali na otwarcie świetlicy wiejskiej.Dzięki zaangażowaniu władz lokalnych oraz wsparciu finansowemu ze środków funduszu sołeckiego, udało się zrealizować
 • Koncert BIBOBIT/OSIECKA
  Słubicki Miejski Ośrodek Kultury wraz z Eleną Pankiv Atelier oraz Joanną Starczewską ze Studia Akceptacji zapraszają na wyjątkowe wydarzenie skierowane głównie do kobiet, lecz nie tylko! „Czas Kobiet” to nazwa projektu, w którym celem jest uświadomienie kobietom jaką mają moc, ile wartości noszą w sobie. Wydarzenie odbędzie się 16 marca 2024 r., o godzinie 19:00