Gmina Słubice i Miasto Frankfurt nad Odrą serdecznie zapraszają mieszkańców na II Słubicko-Frankfurcki Piknik Obywatelski, który odbędzie się w piątek 12 maja od godz. 17.00 do 20.00 na placu Sybiraków w Słubicach.

 

Tematem przewodnim tegorocznego pikniku będzie ekologia w Dwumieście – wizja przyjaznego środowiska, atrakcyjnego i wspólnego Dwumiasta. Dla mieszkańców w każdym wieku przygotowane będą warsztaty ekologiczne prowadzone przez polskich i niemieckich fachowców:

 1. „Ekologia na co dzień – co mogę zrobić na swoim balkonie, w swoim ogrodzie lub na placu zieleni przed swoim blokiem?” – podczas warsztatu uczestnicy będą mogli przekonać się o tym, że idea ogrodnictwa zero waste jest możliwa do zrealizowania i całkiem prosta, a także posiąść wiedzę niezbędną do prowadzenia własnego ogródka na balkonie.
 2. „Mój recykling – drugie życie dla przedmiotów”. Stare, zużyte lub uszkodzone przedmioty zazwyczaj uważa się za zbędne, dlatego szybko lądują w koszu. Tymczasem w wiele z nich można tchnąć nowe życie, zamieniając je w coś wyjątkowego. Tworząc domowe ozdoby z „odpadów”, zadbamy o przyrodę oraz rozbudzimy wyobraźnię. To idealne warsztaty dla całych rodzin – praca nad wspólnym dziełem dostarczy mnóstwa frajdy i satysfakcji.

Na pikniku nie zabraknie również dyskusji o pomysłach mieszkańców na temat zieleni w naszym Dwumieście oraz o ich oczekiwaniach. Uczestnicy pikniku jako pierwsi będą mogli zapoznać się z wynikami ankiety obywatelskiej, która dotyczyła pomysłów zebranych na pierwszym pikniku we wrześniu 2022 roku. Chętnie podzielimy się informacjami o innych projektach realizowanych w Dwumieście. Wydarzenie prowadzone będzie w języku polskim i niemieckim.

Dla uczestników przygotowane zostaną potrawy z grilla, w tym dania wegetariańskie. W ramach integracji i wymiany doświadczeń kulinarnych, prosimy o przyniesienie także własnych potraw, którymi chcielibyście się podzielić z innymi uczestnikami. Będzie do tego przygotowany specjalny stół. Dla najmłodszych zaplanowano dmuchany zamek oraz lody.

Partnerami pikniku są: Gmina Słubice, Miasto Frankfurt nad Odrą, Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden gGmbH, Quartiersmanagement Innenstadt-Beresinchen, Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Obywatelskie „Unsere Miasto-Nasze Stadt” e.V. oraz Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach. Projekt finansowany jest w ramach programu „Common Ground” Fundacji Roberta Boscha.

Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Święta Sąsiadów.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji / Frankfurt (Oder) (frankfurt-oder.de)

 

 

 • Bezpieczeństwo na drogach
  Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w powiecie słubickim działania „Bezpieczne Lubuskie”. Mundurowi sprawdzali czy kierowcy przestrzegają przepisy szczególnie związane z ograniczeniem prędkości. Policjantów ze słubickiej komendy wspierali koledzy z innych jednostek województwa. Działania będą przeprowadzane cyklicznie. Najczęstszymi przyczynami wypadków na drogach są: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego,
 • Wakacyjne remonty w Szkołach i Przedszkolach w Słubicach
  Jak co roku, przerwa wakacyjna w placówkach oświatowych jest wykorzystywana do przeprowadzenia niezbędnych remontów. W tym roku gmina Słubice przeznaczyła na ten cel blisko 650 tys. złotych, co pozwala na realizację wielu istotnych inwestycji. Szkoła Podstawowa nr 2 w Słubicach Największe prace remontowe odbywają się obecnie w Szkole Podstawowej nr 2. W lipcu rozpoczęto układanie
 • Lexus odzyskany zaraz po kradzieży
  Funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali Polaka podejrzanego o kradzież samochodu na terytorium Holandii. Strażnicy graniczni ze wspólnego polsko-niemieckiego patrolu ze Świecka 19 lipca podczas realizacji zadań służbowych w rejonie autostrady A2, wytypowali do kontroli drogowej jadącego od strony Niemiec osobowego lexusa na holenderskich tablicach rejestracyjnych. Kierowcą pojazdu był 42-letni obywatel Polski,
 • Kameruńczycy w pociągu do Berlina
  Strażnicy graniczni ze Świecka dzięki współpracy ze Strażą Ochrony Kolei zatrzymali dwóch obywateli Kamerunu, których pobyt na terytorium naszego kraju był nielegalny. Migranci wpadli w ręce funkcjonariuszy SG w międzynarodowym pociągu relacji Warszawa – Berlin. 17 lipca strażnicy graniczni z Placówki SG w Świecku, po informacji uzyskanej od funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, niezwłocznie udali się
 • Wyniki Badań Wody: Informacja dla Mieszkańców
  Jutro o godzinie 12:00 będą znane wyniki badań wody, która od wczoraj nie nadaje się do spożycia z powodu obecności bakterii z grupy coli oraz enterokoków kałowych. Problemy dotyczą mieszkańców Słubic, Kunowic, Nowego Lubusza, Kolonii Nowy Lubusz oraz Pławidła. Poniżej przedstawiamy działania podjęte przez gminę w odpowiedzi na zaistniałą sytuację. Zaopatrzenie w Wodę Dziś od