Przedszkole Samorządowe nr 1 w Słubicach realizuje projekt promujący zdrowie pt. „Ogródki grupowe”. Celem tego przedsięwzięcia jest edukacja dzieci w zakresie zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do uprawy warzyw i kwiatów w ogrodzie szkolnym. W realizacji projektu pomogły dwie słubickie firmy: Intermarche Słubice oraz EkoGarden Słubice.

Projekt „Ogródki grupowe” został zapoczątkowany przez nauczycieli przedszkola, którzy postanowili wprowadzić nową formę nauki, opartą na praktycznych zajęciach związanych z uprawą roślin. Dzieciom z poszczególnych grup przedszkolnych  przypisane są konkretne skrzynki ogrodowe, na których mogą sadzić i pielęgnować rośliny.

– Głównym celem projektu jest promocja zdrowego stylu życia, który jest bardzo istotny już od najmłodszych lat. Dzieci uczą się, że jedzenie warzyw i owoców jest nie tylko smaczne, ale także korzystne dla ich zdrowia. Poprzez własnoręcznie sadzone rośliny, maluchy nabierają większej chęci do ich spożywania, gdyż są świadome procesu, od sadzenia nasionek, przez pielęgnację roślin, aż po zbieranie owoców — mówi Karolina Dec, nauczycielka Jarzębinki, która zajęła się praktyczną częścią projektu.

Zaczęliśmy od kwiatów, ale posadzimy też warzywa. Dzieci uczą się odpowiedzialności, planowania i współpracy, gdyż aby rośliny rosły zdrowo, trzeba o nie odpowiednio zadbać poprzez regularne podlewanie, usuwanie chwastów i ochronę przed szkodnikami – dodaje dyrektor przedszkola Jadwiga Grabowska. 

Nauczyciele, w ramach projektu „Ogródki grupowe”, przeprowadzają również różnorodne zajęcia i lekcje. Przedszkolaki uczą się o różnych gatunkach roślin, ich potrzebach i cyklach życiowych, a także o korzyściach wynikających z jedzenia warzyw.

Wspólne działania sprawiają, że dzieci zdobywają nową wiedzę i doświadczenia, ucząc się jednocześnie współpracy i pracy w grupie.

Ogródki grupowe w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Słubicach to nie tylko miejsce, gdzie dzieci uczą się o roślinach i zdrowym odżywianiu, lecz także przestrzeń, w której rozwijają swoje zdolności manualne oraz wrażliwość na piękno natury. 

Projekt promuje zdrowy styl życia, rozwija ciekawość świata, roślin i przyrody, a także kształtuje odpowiedzialność i umiejętności.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez pomocy dwóch słubickich firm, które zorganizowały skrzynki ogrodowe (EkoGarden) oraz ziemię (Intermarche Słubice).

– Bardzo się cieszymy, że udało się założyć te ogrody bez większego wkładu przedszkola. W imieniu dyrekcji, nauczycieli, dzieci i rodziców serdecznie dziękujemy właścicielom tych firm – mówi pani dyrektor. 

Zobacz też: XIV Festiwal Piosenki „Rozśpiewana Jarzębinka”