Funkcjonariusze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 5 obywateli Indii oraz obywatela Uzbekistanu pomagającego cudzoziemcom w przekroczeniu polsko-niemieckiej granicy wbrew przepisom prawa.

We wtorek 22 sierpnia funkcjonariusze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku realizując zadania związane z działaniami MUR II w miejscowości Słubice wytypowali do kontroli pojazd osobowy marki Toyota o polskich numerach rejestracyjnych, którym kierował 30-letni ob. Uzbekistanu. Pojazdem podróżowało również 5 obywateli Indii. Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów tożsamości oraz legalizujących pobyt na terytorium Polski. Kierowca oświadczył, że miał przewieźć pasażerów do Słubic, a następnie mieli oni pieszo przekroczyć granicę udając się do Niemiec.

W związku z powyższym obywateli Indii zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom prawa, natomiast obywatel Uzbekistanu został zatrzymany za udzielenie pomocy migrantom w powyższym procederze. Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

tekst: mł. chor. SG P. Gajdemski