1 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie Aktywnego Kalendarza Adwentowego we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach.

Aktywny Kalendarz Adwentowy (LAK) Frankfurt (Oder)-Słubice obchodzi w tym roku swoje 15-lecie i oferuje łącznie 47 wydarzeń i aktywności. W piątek, 1 grudnia 2023 r., od godz. 16:30 na frankfurckim rynku odbędzie się wspólna ceremonia otwarcia kalendarza z jarmarkiem bożonarodzeniowym CityWEIHNACHT oraz specjalnym programem artystycznym.

Dzieci z Dwumiasta, zapraszane są aby przyniosły tego dnia lampiony i wzięły udział w paradzie świateł przez centrum miasta. Towarzyszyć im będą mażoretki z orkiestry Fanfarengarde Frankfurt (Oder) e.V.

O godz. 18.00 nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke i burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak otworzą tegoroczny cykl wydarzeń w ramach Aktywnego Kalendarza Adwentowego i powitają gościa honorowego z koła podbiegunowego, który przemówi do obecnych za pośrednictwem transmisji na żywo. Włodarze naszych miast opowiedzą o swoich życzeniach świątecznych, a listy z życzeniami zostaną wysłane pocztą mikołajową. Dzieci z Dwumiasta mogą również przynieść w tym dniu swoje listy do Mikołaja, bedzie wiele niespodzianek i wspólne świętowanie.

Oprócz oficjalnego otwarcia 1 grudnia, kalendarz towarzyszyć nam będzie w okresie przedświątecznym z kolejnymi 46 okienkami. Każdego dnia instytucje kulturalne i społeczne, firmy, stowarzyszenia i grupy zaoferują dwujęzyczne, bezpłatne wydarzenia i spotkania w przedświątecznej atmosferze.

Ciekawe wydarzenia z programu:

5 grudnia, godz. 15.00, plac Bohaterów w Słubicach, na Rodzinny Bieg Mikołajkowy zaprasza Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

4 grudnia, godz.16.30-18.00, Duszpasterstwo Akademickie Parakletos, plac Jana Pawła II w Słubicach, Adwentowa piekarnia

12 grudnia, godz. 18:00, Sala Koncertowa (Sala Muzyki Kameralnej), Lebuser Mauerstraße 4: Polsko-niemiecki koncert adwentowy Brandenburskiej Orkiestry Państwowej (BSOF)

Muzycy z BSOF zaprezentują świąteczny program bożonarodzeniowy. Gościnnie wystąpi również słubicka grupa młodzieżowa Rytmos pod kierownictwem Anny Adamowicz. Susanne Heutling zagra na harfie, Anne K. Meier na skrzypcach, a Małgorzata Picz zaśpiewa. Koncert poprowadzą i będą mu towarzyszyć Anne K. Meier i Małgorzata Picz.

15/16 grudnia, godz. 15:00/12:00 – 21:00, SMOK, plac Bohaterów: Jarmark Bożonarodzeniowy w Słubicach

Specjalne atrakcje dwóch dni to występy artystyczne czy przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Najmłodsi goście mogą liczyć na wizytę Świętego Mikołaja lub przejażdżkę na karuzeli dla dzieci. O dobre samopoczucie zadbają stoiska food trucków z szeroką gamą specjałów.

16 grudnia, od godz. 14:00, Magistrale, Karl-Marx-Straße & Große Scharrnstraße: szlak grzanego wina

Handlowcy i restauratorzy w centrum miasta oferują kulinarne przysmaki, grzane wino i warsztaty dla dzieci wzdłuż szlaku grzanego wina. Część dochodów zostanie przekazana na cele charytatywne.

19 grudnia, godz. 18:00, Centrum Kultury SMOK, w Kleist Forum, Platz der Einheit 1: Preludium Bożonarodzeniowe

Preludium Bożonarodzeniowe 2023 będzie barwnym spektaklem muzycznym, choreograficznym i teatralnym z elementami wizualizacji artystycznej z udziałem lokalnych artystów i twórców. Wykonane zostaną pastorałki i kolędy, a także utwory skomponowane specjalnie na tę okazję. Zaprezentowane zostaną również etiudy teatralne i choreograficzne.

20 grudnia, godz. 18:00, Kościół Mariacki, Oberkirchplatz: Śpiewanie kolęd

Pełny program wydarzeń można znaleźć na stronie miasta Frankfurt nad Odrą, w kalendarzu wydarzeń Dwumiasta: Veranstaltungskalender Frankfurt (Oder) und Slubice :: Startseite (ohnegrenzen.eu) a także na Facebooku

Urząd Miejski w Słubicach