Wywiad z Burmistrzem Rzepina, jedynym kandydatem na fotel w nadchodzących wyborach. Przed nami rozmowa z osobą, która nie tylko reprezentuje miasto, lecz także jest architektem jego rozwoju od dwóch kadencji, czyli od 9 lat. 

Renata Hryniewicz: Jakie są Pana główne cele na najbliższą kadencję, mając świadomość braku konkurencji w nadchodzących wyborach?

Sławomir Dudzis: Brak konkurenta nie oznacza jeszcze wygranej w wyborach. Większość głosujących musi zagłosować za, a nie jest to takie oczywiste. Jeżeli mieszkańcy powierzyli mi mandat na następną kadencję, to chciałbym dokończyć to co zacząłem, czyli najważniejsze inwestycje: Rzepińskie Centrum Sportowe, Centrum Usług Społecznych, zagospodarowanie parku przy Ilance, budowę nowej oczyszczalni ścieków, no i dokończenie kanalizacji terenów wiejskich.

Czy zamierza Pan angażować się jeszcze bardziej w dialog z mieszkańcami, mając na uwadze stabilną pozycję w wyborach?

Tak jak powiedziałem sytuacja w wyborach wcale nie jest taka stabilna, ale zawsze jestem otwarty na rozmowy i dialog z mieszkańcami, bo wiele się przy tym od nich uczę. I mam nadzieje, że mieszkańcy się o tym przekonali.

W jaki sposób Pan zamierza działać, aby utrzymać wysoki poziom zaufania mieszkańców?
Należy jak najczęściej rozmawiać z mieszkańcami i traktować ich jak partnerów.

Czy jest Pan w mijającej kadencji z czegoś szczególnie dumny, a z czegoś niezadowolony, zawiedziony?
Jestem zadowolony, że udało nam się pozyskać ogromne środki finansowe i zrealizować tak wiele inwestycji, dzięki którym mam nadzieję mieszkańcom gminy Rzepin żyje się po prostu lepiej. Bardzo się cieszę , że wspólnie udało nam się zaktywizować wiele środowisk- zaczynając od sportowych, młodzieżowych, a kończąc na seniorskich, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.

Co się nie udało? Nie udało nam się pozyskać środków i zrealizować modernizację odcinka ul. Wojska Polskiego z bezpieczną zatoką dla wysiadających do szkoły dzieci (wartość to ok. 6 mln zł), nie udało nam się również przekonać Zarządu Dróg Wojewódzkich do budowy ścieżki rowerowej od Rzepina do Kowalowa przy drodze wojewódzkiej, ale myślę, że co się odwlecze, to nie uciecze- będziemy potrzebować na to po prostu trochę więcej czasu.

To pytanie musi paść: Jak zamierza Pan współpracować z władzami województwa. Jak wiemy reprezentuje Pan PiS a władze województwa w większości są reprezentantami PO. Jak zamierza Pan pozyskiwać środki na rozwój gminy? To będzie trudne?

Od dawna dla dobra mieszkańców gminy Rzepin rozmawiam z różnymi osobami na różnych stanowiskach bez względu na opcję polityczną, jaką reprezentują i myślę, że efekty są widoczne. Po prostu nie mam z tym problemu.

Jeszcze w tym temacie: Pan i obecni włodarze gmin zawiązali z Panem porozumienie, po czym po dwóch tygodniach to się rozpadło i włodarze stanęli ramię w ramię z władzami urzędu marszałkowskiego (PO) i powiatu słubickiego(PO). Pana tam nie było…

Moim zdaniem dzięki temu porozumieniu stworzyliśmy najsilniejszą listę do Rady Powiatu, która mogła zmienić cały układ sił w powiecie i spróbować naprawić to co w tej chwili funkcjonuje po prostu źle, a jest to chyba dla wszystkich bardzo widoczne.
Jeżeli chodzi o wycofanie się włodarzy z naszego porozumienia, to myślę, że mieszkańcy sami to ocenili i nie będę tego komentował.