Przy drastycznej diecie, organizm potrafi włączyć mechanizmy obronne, które nie pozwalają nam chudnąć. U niektórych osób wystarczy tylko wstać z sofy i pójść na spacer, aby zacząć spalać tkankę tłuszczową – mówi dietetyk i trener personalny Magdalena Cieślak.

RH: Szykuje się ważna impreza, a sukienka sprzed kilku miesięcy jakby się „skurczyła”. Co zrobić by szybko schudnąć?

MC: Reakcja „na cito” i rozpoczęcie głodówek lub drastycznych diet spowoduje ogromne osłabienie organizmu. Zresztą, nie zawsze taka drastyczna dieta też pomoże. Obserwując osoby w moim gabinecie widzę, że organizm potrafi włączyć mechanizmy obronne, które nie pozwalają nam chudnąć. Bywa, że w tym okresie wzrasta tkanka tłuszczowa,a spada tylko woda. Ciało wtedy mocno traci na jakości. Zachęcam aby nie kombinować z szybkim odchudzaniem i zgłosić się do dietetyka, który na pewno znajdzie zdrowe rozwiązanie na zgubienie kilku kilogramów.

Oczywistym jest, żeby odchudzając się uprawiać sport. Ale czy jedno bez drugiego też może zadziałać?

Niestety nie dla wszystkich jest to oczywiste. Wielu pacjentów oświadcza, że nie lubi sportu i nie będzie go uprawiać. Chcą zastosować tylko samą dietę. Sam jadłospis przy redukcji masy ciała da efekt, ale tylko spalania tłuszczu i części masy mięśniowej. Uprawianie sportu powoduje, że ciało staje się atrakcyjne, zachowujemy masą mięśniową i modelujemy nasze kształty. Często osoby nie rozumieją, że masa ciała nie jest tak istotna jak procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w naszym ciele. To właśnie ona jest wskaźnikiem atrakcyjnego wyglądu. Często kobiety zwracają uwagę tylko na chudnięcie, a potem obawiają się, że np. zostanie wisząca skóra i płaska pupa. To treningi i dieta pomagają nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Oprócz wyglądu trzeba spojrzeć szerzej na aspekty zdrowotne. Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla naszego układu odpornościowego, układu krążenia i układu ruchu. Dzięki regularnym treningom poprawiamy metabolizm, zwiększamy pojemność płuc i serca, usprawniamy pracę komórek. Nasze ciało jest dotlenione i szybciej się regeneruje.

Magdalena Cieślak dietetyk Słubice, Rzepin
Fot. FB Magdalena Cieślak

Jaki sport jest najlepszy i najbardziej skuteczny w pozbyciu się zbędnych kilogramów?

U niektórych osób wystarczy tylko wstać z sofy i pójść na spacer, aby poprawić metabolizm i zacząć spalać tkankę tłuszczową. Nie trzeba wiele, zwłaszcza u osób początkujących. Dużym błędem jest rozpoczęcie zbyt intensywnych treningów bez odpowiedniego przygotowania. Aktywność fizyczną należy wprowadzać stopniowo. Pierwsze kroki są najważniejsze aby przygotować układ ruchu i układ krążenia do sportu. Najważniejsza jest regularność treningów, a nie intensywność.

Dlaczego dietetycy układają diety personalnie?

Każdy z nas jest inny. Mamy różne organizmy, różne predyspozycje warunkowane przez geny, zróżnicowany jest nasz styl życia. Niektórzy mają więcej stresu, inne dolegliwości, inny metabolizm. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka, rozpisać jednakową dietę. Istnieje np. piramida zdrowego żywienia, ale dotyczy ona wąskiej grupy osób zdrowych. Może też nadawać kierunek żywienia, aby nie popełniać radykalnych błędów, ale każdy jest tak różny, że powinno się jadłospis indywidualizować. Każdy zdrowy człowiek powinien obiektywnie zwrócić uwagę na aktualny tryb życia, a przede wszystkim na predyspozycje rodzinne. Jeśli np. ktoś z rodziny posiada choroby układu pokarmowego należy wdrożyć żywienie prewencyjne, aby do takich chorób nie dopuścić u siebie. Większość osób uważa, że choroby ich nie dopadną i podchodzą lekceważąco do zmiany diety i stylu życia.

Jakie jeszcze korzyści daje uprawianie sportu?

Aktywność fizyczna wpływa na nasz cały organizm. Powoduje przyspieszenia metabolizmu, dzięki temu oczyszczamy się z toksyn, szybciej dostarczamy składniki odżywcze do naszych komórek oraz skuteczniej regenerujemy organizm. Trenując regularnie zmniejszamy tętno spoczynkowe, dzięki czemu serce mniej męczy się w codziennej pracy, regulujemy ciśnienie krwi oraz uodparniamy organizm na negatywne czynniki stresu. Nasz układ wydolnościowy pracuje sprawniej, zwiększa się pojemność płuc, więc dotlenienie ciała jest dużo lepsze. Podczas uprawiania sportu wydzielane są hormony szczęścia, więc jest to idealny sposób na poprawienie sobie nastroju. Nie możemy pominąć wzmacniania układu ruchu, który warunkuje naszą sprawność,a w tym wzmocnienia masy mięśniowej, która wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i nadaje atrakcyjności naszemu ciału.

Sport dla leniwych?

Po prostu ruszyć się z miejsca nawet na zwykły, wiosenny spacer.

Więcej o diecie i treningach fitness na stronie internetowej Magdaleny Cieślak oraz grupie na Facebook.