Lato, to czas naszego wypoczynku, a dla dzieci i młodzieży upragnione wakacje. O tym, że warto aktywnie je spędzać chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Latem dni są dłuższe, a i my stajemy się bardziej aktywni i spalamy więcej kalorii. Warto więc podtrzymywać dotychczasową aktywność (jeżeli ćwiczysz na co dzień) lub podjąć ją (bo mamy więcej czasu dla siebie i na przyjemności).

Autor: Grażyna Dobrowolska

Każda aktywność niesie za sobą duże korzyści. Aktywne i mocne mięśnie – to prawidłowa i piękna sylwetka, zdrowe serce, a także endorfiny – wnoszą w nasze życie radość i zadowolenie. O innych zaletach można by pisać dużo, niemniej jednak zawsze warto się ruszać. Zaczynając od spacerów, jazdy rowerem, nornic walking czy przebieżek.

Warto też znaleźć sobie towarzystwo, bo z nim łatwiej o podjęcie decyzji, aby ruszyć się z fotela. Motywować można się na wiele sposobów, ale największą nagrodą za wysiłek zawsze jest zdrowie. Oczywiście każda większa aktywność powinna być kontrolowana i właściwie dobrana w zależności od naszych zainteresowań i możliwości fizycznych i zdrowotnych. Przede wszystkim warto posłuchać swojego organizmu. Jeśli czujesz się źle w bardzo upalne dni, zrezygnuj z aktywności. To bardzo ważne, by nie przesadzić. Jeżeli jednak się zdecydujesz pamiętaj o stopniowej intensyfikacji ćwiczeń i nawadnianiu, dlatego latem pij więcej wody niż zwykle.

Warto też sięgać po soki warzywno-owocowe, by dostarczyć odpowiednich składników (sole mineralne, sód i potas),które wypłukujemy podczas wysiłku. Ważne, by pić małymi łykami i często. Warto tez zadbać o to, by nasza aktywność była w miarę systematyczna, o odpowiedniej porze i w dobrze dobranej odzieży. Nie można też zapominać o nakryciu głowy lub okularach przeciw słonecznych ( o ile są konieczne).

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Tak naprawdę ,to każda pogoda jest dobra, by podjąć aktywność. Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni strój. A że lato w pełni, warto przypomnieć sobie, że tak uwielbiany wypoczynek nad wodą niesie ze sobą oprócz przyjemności, także niebezpieczeństwo.

Dlatego nad wodą: Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej lub asekuracji osoby, na której pomoc możesz liczyć Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Pamiętaj, że alkohol nie sprzyja podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz-myśl za siebie i innych, bądź przewidujący!

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com