W nowym roku pracownicy z Polski, którzy pracują w Niemczech, a także Polacy, którzy tam zamieszkali, muszą liczyć się ze sporymi zmianami. I dobrymi i tymi gorszymi. Jakie to zmiany? 

Płaca minimalna

Ustawowa płaca minimalna wzrosła od 1 stycznia z 9,35 euro do 9,50 euro za godzinę. W kolejnych planach – co pół roku- stawka będzie rosła do 9,60 euro, kolejno do 9,82 euro, następnie do 10,45 euro.

Paca w ubojniach
Zmiany dotyczą też podpisywania umów z pośrednikami.

 „Z początkiem roku zabronione jest zawieranie zakładowych umów zbiorowych w ubojniach. Zakazane będzie korzystanie z tzw. pracowników leasingowych, czyli zatrudnionych oficjalnie przez pośredników, przy uboju zwierząt i rozbiórce mięsa. Wprowadzenie nowych regulacji to konsekwencja wybuchających od lat skandali w związku z warunkami pracy w niektórych zakładach niemieckiego przemysłu mięsnego” – czytamy na portalu gazetaprawna.pl.

Praca zdalna

W związku z pandemią i z kosztami, jakie pracownik musi ponieść przy pracy zdalnej, za każdy dzień pracy otrzyma ulgę podatkową w wysokości 5 euro. Ulga nie może przekroczyć 600 euro rocznie. Ryczałt ten będzie zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.

Zasiłek rodzinny

Od 1 stycznia zwiększył się zasiłek rodzinny i zasiłek na dziecko.

„Od 1 stycznia Kindergeld wzrośnie o 15 euro miesięcznie na jedno dziecko. To największy wzrost tego świadczenia od 2010 roku. Dla rodziny z dwójką dzieci oznacza to dodatkowe 360 euro rocznie” – pisze gazetaprawna.pl.

Tak więc Kindergeld wzrośnie z 204 do 219 euro miesięcznie (pierwsze i drugie dziecko) na trzecie dziecko z 220 na 225 euro, a od czwartego dziecka z 235 na 250 euro.

Zmienią się też ulgi podatkowe z tytułu posiadania dzieci o ponad 500 euro do maksymalnie 8388 euro. Wzrośnie też dodatek na dziecko dla rodzin o niskich dochodach – ze 185 do 205 euro na miesiąc.

Podatki

Bardzo ważne dla pracowników są zmiany w prawie podatkowym.  W 2021 roku od płacenia podatku dochodowego będą zwolnione osoby, których roczny dochód nie przekroczy 9744 euro. Do tej pory było to 9408 euro rocznie. 42-procentowy podatek dochodowy obowiązuje od kwoty 57 919 euro.

W Niemczech z dniem 1 stycznia zredukowany został taj zwany podatek solidarnościowy. Płacić go będzie tylko około 10 procent Niemców o najwyższych dochodach.

Większy ryczał w zeznaniu podatkowym za 2021 rok będzie przysługiwał osobom niepełnosprawnym. Wysokość tego ryczałtu zależy od stopnia inwalidztwa, może wynosić  od 1140 do 2840 euro.

Podatek VAT

„Od stycznia ponownie zacznie obowiązywać standardowa stawka VAT w wysokości 19 proc. na większość towarów i 7 proc. na artykuły pierwszej potrzeby. Rząd federalny obniżył podatek na pół roku z powodu pandemii koronawirusa, żeby pobudzić konsumpcję wewnętrzną i wesprzeć w ten sposób gospodarkę” – czytamy na gazetaprawna.pl.

Przedszkola i szkoły

To ważna informacja w szczególności dla rodziców z pogranicza, których dzieci uczęszczają do przedszkoli i szkół po drugiej stronie Odry. Do marca 2021 roku  dzieci, które po raz pierwszy idą do szkoły lub przedszkola, muszą być zaszczepione przeciwko odrze. Potwierdzenie o szczepieniu lub o przebytej już chorobie rodzice będą musieli przedstawić w placówce. Termin do 31 lipca na przedłożenie zaświadczenia mają rodzice dzieci, które są już w przedszkolu lub szkole. To samo dotyczy osób, które pracują w przedszkolach, szkołach, schroniskach dla uchodźców lub w systemie opieki zdrowotnej, a także opiekunów dzieci.

USG tylko z konieczności

„Od 1 stycznia 2021 roku lekarze nie będą już mogli wykonywać badań USG 3D lub 4D kobietom w ciąży tylko po to, aby pokazać rodzicom zdjęcia lub filmy ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Takie badania są dozwolone tylko wtedy, gdy są konieczne z medycznego punktu widzenia, na przykład w przypadku podejrzenia zaburzeń rozwojowych” – pisze gazetaprawna.pl.

Inne

Od 1 stycznia 2021 roku w Niemczech wprowadzona została narodowa opłata za CO2 w ruchu drogowym i ogrzewaniu mieszkań. Co to znaczy?

„Za tonę CO2 wyzwolonego podczas zużycia oleju napędowego, benzyny lub gazu ziemnego, przedsiębiorstwa i rafinerie muszą wnieść opłatę początkową w wysokości 25 euro, którą później będą mogły przerzucić na konsumentów. W praktyce oznacza to wzrost ceny litra benzyny o 7 centów, litra oleju napędowego o 7,9 centa i gazu ziemnego o 0,6 centa za kilowatogodzinę” – wyjaśnia biznes interia.pl.