Prawie każdy chłopiec i często już dziewczynka marzą o tym, by w przyszłości zostać strażakiem. I takie marzenia w Ośnie mogą już zacząć spełniać w wieku 4 lat. To wcale nie są żarty. Powstała dziecięca drużyna działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Jednostka OSP Ośno Lubuskie postanowiła założyć Dziecięcą Drużynę Pożarniczą dla dzieci od czwartego roku życia.

– Naszym zamiarem jest uczyć dzieci od najmłodszych lat rzemiosła strażaka ochotnika. Dzieci na naszych spotkaniach będą uczyć się zasad pierwszej pomocy, korzystania ze sprzętu, jakim dysponują strażacy – mówi naczelnik OSP w Ośnie Paweł Michałek. 

Pierwsze spotkanie już się odbyło. Pomysł spodobał się nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom i innym mieszkańcom Ośna. 

– Ku naszemu zdziwieniu na pierwsze spotkanie przyszło dwunastu małych strażaków a mamy już informacje, że dołączą kolejne dzieci – cieszy się P. Michałek. 

– Pomysł jest super. Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem, też były drużyny dziecięce. Do drużyny zgłosiłam 4-letniego syna i 7-letnią córkę. Oboje są zachwyceni i dopytują kiedy kolejne spotkanie. Są już trochę obyci ze strażą, bo ich wujek jest zapalonym strażakiem – mówi Aneta Dąbrowska. 

Jakie będą mieli zadania mali strażacy? 

– Straż pożarna to nie tylko szkolenia , akcje, ale również pomoc w społeczeństwie. Dzieci będą razem z nami brać udział w różnego rodzaju festynach, zbiórkach itp. Cel jest taki by dzieci były chętne do pomocy innym – mówi naczelnik. – W planach mamy także organizacje obozów dla dzieci jak i również wyjazdy na różnego rodzaju ścieżki edukacyjne promujące bezpieczeństwo.

W Dziecięcej Drużynie Pożarniczej jest 12 młodszych druhów plus młodzież, która będzie pomagała. Spotykanie będą odbywały się co 2 tygodnie w remizie strażackiej. Najbliższe już 18 lipca godzina 17.00. OSP zaprasza dzieci w wieku od 4 lat.

Czytaj też: Dziewczęta z Ośna Lub. grając pieśni z kościelnej wieży tulą miasto do snu

Drugi turniej Grand Prix Siatkówki plażowej [FOTO]