fbpx
Home Aktualności Dziewczęta z Ośna Lub. grając pieśni z kościelnej wieży tulą miasto do snu

Dziewczęta z Ośna Lub. grając pieśni z kościelnej wieży tulą miasto do snu

by Renata Hryniewicz
Młodzież

Aby znaleźć się na szczycie wieży kościoła p.w. św. Jakuba w Ośnie lubuskim, trzeba pokonać nie lada trasę. Po przejściu 160 stromych , drewnianych schodków można znaleźć się na kościelnych wyżynach. To widok, który zapiera dech w piersiach. Właśnie tutaj od sześciu lat dwa miesiące w roku codziennie młodzi trębacze grają pieśń.

Ośno jest przepięknym miejscem, a szczególnego charakteru nabiera w maju i czerwcu, kiedy to sześć nastolatek z orkiestry dętej grają pieśni na wieży kościelnej. Laura Błaszczak, Karolina Lenc, Julia Gołębiowska, Adrianna Dyniak, Eliza Kwiręg i oraz Nikola Marciniak, bo o nich mowa, dzieląc się swoją pasją do muzyki , niczym rytuał dzielony na cztery strony świata, grają do ucha swoim mieszkańcom „Apel jasnogórski ” oraz ” Pobłogosław Jezu drogi”.

Chylę czoła naszym trębaczom z uwagi na fakt , że przez 61 dni, codziennie pokonują niełatwą trasę , aby wspiąć się na wyżyny i zagrać nam , na swoich trąbkach. Tym bardziej, że zaangażowanie dziewczyn sięga już sześciu lat – mówi Karolina Pułjan, mieszkanka Ośna Lubuskiego.

Każda historia ma gdzieś swój początek. Podczas rozmowy ks.Piotra Grabowskiego (proboszcz) z młodzieżą, gdzie narodził się pomysł zagrania „Apelu Jasnogórskiego” na obchód święta 3-go maja. Ale to nie był początek…

Początek tej historii zawiązał się ponad 50 lat temu, kiedy żył organista śp. Jan Matła, który odgrywał w południe pieśni religijne w tutejszym kościele. Mieszkańcom bardzo się to podobało i ze zniecierpliwieniem czekali każdego kolejnego dnia, by znów usłyszeć przez otwarte okna kościelne dźwięki. Co niektórzy specjalnie szli pod kościół, by lepiej je słyszeć.

tisachlerei aus słubice bietet ihnen terrassen, carports, saunas produktion und montage +4915163520291 (91×50 mm) (90×50 mm) (112×87 cm) (210×105 px) — kopia

Po kilkudziesięciu latach młodzież postanowiła choć w części to odtworzyć. Kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ośna Lub. Roman Stefaniak ) i dwie trębaczki – Karolina Lenc i Julia Gołębiowska odegrali pierwszy raz Apel Jasnogórski i tak już zostało.

Z wieży muzykę słyszy całe miasto

Z wieży muzykę słyszy całe miasto.

Teraz mieszkańcy tak jak pół wielu temu, dziś też czekają do 21.00 żeby posłuchać melodii z wieży.

– Jestem zachwycona tą inicjatywą. Koncerty trębaczy, pięknie nagradzają mieszkańcom majowe i czerwcowe wieczory. Tym samym , szykują miasto do snu – dodaje pani Karolina.

– Uwielbiam tę ośniańską tradycję grania hejnału z wieży. Każdego wieczora wychodzę na zewnątrz lub otwieram okno by posłuchać sygnału kończącego dzień. To taki moment, gdzie wiadomo że już czas na odpoczynek. Dzięki Panu Romkowi i jego trębaczkom, Ośno otula muzyczna magia – cieszy się Alicja Matwiejczuk z Ośna.

Baner Brand Cy
whatsapp image 2021 10 19 at 08.06.10

You may also like

Leave a Comment

Podcast Słubice