W dniach 29 czerwca – 8 lipca 2021 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubicach odbyły się zajęcia plenerowe dla dzieci, pod hasłem: „Wakacje w Bibliotece”.

Każde spotkanie miało inną tematykę, ale zawsze towarzyszyła nam książka. W pierwszym dniu „Wakacji w bibliotece” znaleźliśmy się w „Ogrodzie motyli”. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się na zielonej trawie, czytaliśmy książki o motylach i malowaliśmy piękny, kolorowy ogród pełen kwiatów.

Dzięki książce „Claude Monet i jego magiczny ogród” L. Anholt mogliśmy przenieść się na chwilę „do ogrodu jak ze snu, w którym trawy i kwiaty były wysokie niczym drzewa”.
Kolejnego dnia podróżowaliśmy, poznawaliśmy nowe miejsca i ciekawych ludzi. Dzięki książkom i naszej wyobraźni odwiedziliśmy wiele miast w Europie i kilka kontynentów.

Z Ciocią Jadzią byliśmy w Rzymie, z Kazikiem w Afryce, a z Markiem Kamińskim zdobyliśmy bieguny Ziemi oraz najwyższy szczyt świata Everest. Na wakacyjne podróże małe i duże dzieci przygotowały oryginalne, własnoręcznie malowane torby.

Innego dnia wspólnie czytaliśmy książki z serii Mali WIELCY, które przedstawiają w prosty i przystępny sposób, sylwetki wybitnych osób – artystów i naukowców. Książki m.in. o takich osobach jak: Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel, Stephen Hawking czy Frida Kahlo były inspiracją do stworzenia niezwykłych autoportretów – artystycznych kolaży z różnych materiałów i tworzyw.

W trakcie ostatniego spotkania próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego skarpetki gubią się w praniu i co się z nimi dzieje? Inspiracją do naszych wesołych zajęć była książka „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Czytaliśmy fragmenty książki, rozwiązywaliśmy skarpetkowe zagadki, kalambury i quizy oraz bawiliśmy się wykorzystując przyniesione przez dzieci kolorowe skarpetki.

Było radośnie, kolorowo i nawet deszcz nam nie przeszkodził w świetnych zabawach na świeżym powietrzu! Chusta Klanza, zabawy sprawnościowe czy „rozwieszanie prania” na czas to tylko niektóre z nich.

Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci spędzające wakacje w domu mogły wypełnić swój wolny czas twórczością, ciekawą książką i jednocześnie przyjemną, wesołą zabawą w gronie przyjaciół. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas! Zapraszamy do biblioteki po ciekawe książki na wakacje!

Zespół BPMiG w Slubicach

Czytaj też: Wczorajszy dzień dominował atrakcjami dla najmłodszych mieszkańców [FOTO]

Zobaczcie jak bawili się w bibliotece