9ds 0607
Fot. Oddział Nadodrzańskiej Straży Granicznej

W Świecku polsko-niemiecki patrol zatrzymał 7 obywateli Iraku, którzy nie posiadali żadnych dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość i obywatelstwo. Podczas kontroli okazali funkcjonariuszom jedynie podrobione francuskie paszporty i fałszywe francuskie karty pobytu.

W czwartek 6 stycznia funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w autokarze rejsowym jadącym do Hamburga przeprowadzili kontrolę dokumentów pasażerów, którzy nim podróżowali.

Cztery kobiety w wieku od 22 do 51 lat oraz 56-letni mężczyzna okazali do kontroli podrobione francuskie paszporty oraz podrobione francuskie karty pobytu. Pod opieką tych osób podróżowało także dwóch 16-latków, z których jeden nie miał przy sobie żadnego dokumentu, kolejny posłużył się podczas kontroli sfałszowaną francuską kartą pobytu.

virtualnetia.com - projektowanie i tworzenie stron WWW

Cudzoziemcy za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się podrobionymi dokumentami oraz za pobyt w Polsce bez wymaganych dokumentów zostali zatrzymani.

Podczas ustalania prawdziwych danych personalnych, funkcjonariusze ujawnili, że zatrzymane osoby to obywatele Iraku, którzy w połowie października ubiegłego roku zostali zatrzymani w Polsce za przekroczenie granicy z Litwy do Polski naruszając przy tym polskie regulacje prawne. Z tego względu przekazane zostały w ramach readmisji służbom litewskim. Na terytorium Litwy Irakijczycy zaopatrzyli się w podrobione dokumenty i na ich podstawie ponowie przekroczyli nielegalnie polsko-litewską granicę by dotrzeć do Niemiec.

Dzisiaj prowadzone są dalsze czynności z udziałem cudzoziemców w obecności tłumacza.

Czytaj też: Od dziś podwyżka mandatów, limit punktów karnych i nie tylko – weszły nowe przepisy drogowe. Co się zmieniło?