Niedawno Rzepin obiegła wiadomość o planach budowy bardzo dużego Domu Spokojnej Starości tuż przy jeziorze Długim, choć dla mieszkańców miasta i gminy znanym bardziej jako poznańskie. Ten teren, choć nie jest własnością miasta, na podstawie obowiązującego, lecz opracowanego przed laty, planu zagospodarowania przestrzennego, pozwala na utworzenie tam podobnego obiektu, pytanie tylko, czy w takiej skali?

 

Teren nad jeziorem poznańskim jest bardzo ważną częścią rekreacyjną dla mieszkańców miasta i gminy, ale również turystów, którzy odwiedzają Rzepin w okresie wakacyjnym. Jezioro otoczone naturą, z plażą do wypoczynku i rekreacji, z walorami krajobrazowo – przyrodniczymi, pozwala na relaks i kontakt z naturą wszystkim, którzy chcą z tego skarbu korzystać.

 

Plan zagospodarowania przestrzennego to nie wszystko!

 

Jak już wspomniałem, chociaż plan zagospodarowania przestrzennego tego miejsca zezwala według posiadanych przeze mnie informacji, na budowę podobnego obiektu, to zdecydowanie nie powinno się to odbyć w takiej skali.

 

Wizualizacja: Gmina Rzepin

 

Już sama wizualizacja obiektu pokazuje, że budynki nie wpisują się w krajobraz terenów jeziora, niszczy to urok jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy.

 

Co więcej, skala przedsięwzięcia budzi obawy o okoliczny las i tereny naturalne, które są niezwykle cenne dla mieszkańców. Środowisko przyrodnicze tego miejsca jest jednym z podstawowych elementów miejskiego systemu zieleni, zapewnia łączność z innymi zielonymi obszarami wokół miasta.

 

To właśnie dzięki tej ciągłości i zachowaniu tego obszaru w jak najbardziej nieprzekształconym stanie, możemy podziwiać bogactwo roślin i zwierząt. Plan budowy w tym miejscu tak dużego kompleksu obiektów, w których przez cały rok, a nie tylko jak w przypadku hoteli w tzw. sezonie turystycznym będą przebywać pensjonariusze, stwarza realne zagrożenie dla całego pobliskiego ekosystemu oraz może częściowo pozbawić mieszkańców kontaktu z prawdziwą naturą.

 

Jakie zagrożenia niesie za sobą taki obiekt?

 

Choć wydaje się to oczywiste, to warto o tym kilka słów napisać;

 

– Zanieczyszczenie wody poprzez odprowadzanie dużej ilości ścieków oraz zanieczyszczonych płynów do zbiorników wodnych powoduje spustoszenie życia zwierzęcego oraz roślinnego w środowisku wodnym oraz higieniczne zanieczyszczenie wód gruntowych.

– Zanieczyszczenie powietrza poprzez uwalnianie gazów z różnych punktów takich jak kuchnie gazowe, piece, opary z gotowanych materiałów, spaliny oraz inne zagrożenia, które mogą powstać np. w wyniku awarii.

– Obiekty takie przyczyniają się do zanieczyszczenia gleby, nie segregując i składując w odpowiedni sposób odpady, co wiązać się może z nieprzyjemnym zapachem w okolicy, szczególnie w okresie letnim w upalne dni.

 

I zapewne wielu z Was powie, lasów i jezior dookoła Rzepina nam wystarczy, potrzebujemy inwestycji i miejsc pracy, pełna zgoda, tylko jakim kosztem. Kosztem przyrody?

 

Dlaczego mnie to obchodzi, dlaczego, choć obecnie nie mieszkam w Rzepinie to postanowiłem o tym napisać? Bo często aby coś docenić to trzeba to stracić, bo często żeby coś zobaczyć, to trzeba stanąć i spojrzeć z innej perspektywy.

 

Ja wyjeżdżając za granicę, nie wiedziałem, że takie miejsca jak to, do którego Wy macie nieograniczony dostęp, w wielu krajach są zupełnie nieosiągalne.

 

Żeby zobaczyć las trzeba pokonać kilkaset kilometrów samochodem, żeby zobaczyć jezioro jeszcze więcej, bardzo często pobyt w takim miejscu jest związany z kosztami za bilet wstępu, a czas pobytu ograniczony, bo inni czekają w kolejce.

 

Dlatego dziś bardzo doceniam, że w Polsce jeszcze są takie miejsca i bardzo chętnie z nich korzystam, gdy tylko goszczę w Rzepinie czy też innych urokliwych miejscach naszego regionu, którego największym skarbem jest przyroda.

 

I już na sam koniec, tekst, na który kiedyś trafiłem w sieci;

 

W lesie nie ma dobrego połączenia z internetem, ale za to znajdziemy tam połączenie z przyrodą,z jej bogactwem i całą gamą kolorów, zapachów, dźwięków…, z dala od zgiełku i zamieszania tego świata, to zdecydowanie najwspanialsze antidotum na wszystko, co nam dolega.

 

Pozdrawiam Wszystkich mieszkańców miasta i gminy Rzepin.

 

Grzegorz