W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których najczęściej ofiarami stają się osoby starsze, samotnie mieszkające i nie świadome zagrożenia ze strony nieznajomych, po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek. Seniorze bądź ostrożny w kontaktach z obcymi osobami. Często podstępem chcą pozbawić nas oszczędności całego życia. W ubiegłym tygodniu 94- letni mieszkaniec powiatu słubickiego stracił łącznie 80 tysięcy złotych.

Oszuści podają się za pracowników urzędów – oszuści podają się za pracowników gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze i samotnie mieszkające.

Metoda na wnuczka, członka rodziny – przeważnie podając się za wnuczka bądź syna, nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej. Zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną. Osoby po telefonie oszusta, która podaje się na przykład za „wnuczka”, często w pośpiechu idą do banku, wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.

Metoda na policjanta, prokuratora, adwokata – oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za policjanta czy adwokata, który jest na miejscu zdarzenia na przykład wypadku i prosi o kaucję w celu zwolnienia córki lub syna seniora z aresztu.

Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomymi. Nie działajmy pod presja czasu, szczególnie jeżeli chodzi o nasze oszczędności. W razie najmniejszych wątpliwości niezwłocznie przerwijmy rozmowę.

Autor :

Agnieszka Kaczmarek

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Czytaj także :

 • Podsumowanie projektu „Spotkania edukacyjne ze słubicką wodą”
  Zakład Usług Wodno-Ściekowych Sp. z o.o. w Słubicach w okresie od listopada 2023 roku do czerwca 2024 roku realizował projekt pn. „Spotkania edukacyjne ze słubicką wodą”. W jego ramach odbyły się warsztaty, konkursy i wycieczki adresowane przede wszystkim do dzieci w wieku od 5 do 11 lat, czyli przedszkolaków i uczniów klas II i IV
 • Piknik ze Słubickim Kościołem Bożym w Chrystusie
  Słubicki Kościół Boży w Chrystusie, który ma swą siedzibę przy ul. Paderewskiego 24 zaprasza wszystkich na Piknik Rodzinny. Piknik odbędzie się w sobotę 6 lipca na pl. Bohaterów w godz. 12-16. Gościem specjalnym będzie występ berlińskiego chóru gospel „Gospel Worship Team” . Jednak to nie koniec atrakcji. – Przewidujemy także coś ciekawego i dla dzieci,
 • Dzierganie w słubickiej bibliotece
  Dnia 10.06.2024 r. na tarasie słubickiej biblioteki odbyły się warsztaty z okazji Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych. Święto to zapoczątkowane zostało w 2005 r. przez Danielle Landes, lecz w naszej bibliotece było obchodzone po raz pierwszy. Atmosfera spotkania, połączona ze słodkim poczęstunkiem sprzyjała nawiązywaniu nowych kontaktów z innymi miłośnikami włóczki, szydełka i drutów. Uczestnicy
 • Dobrze jest mieć eMOCje, dlatego Fundacja Promet Kids zaprasza na bezpłatne półkolonie!
  Po sukcesie I edycji nie mogło być inaczej. Z dumą i radością ogłaszamy, że będzie kontynuacja wspieranego przez Gminę Słubice programu bezpłatnych półkolonii letnich „Mam eMOCje – edycja II”. Na uczestników w ciągu 10 roboczych dni turnusu (1-12 lipca 2024) czekać będzie m.in. aż 5 bloków tematycznych, które prowadzone będą przez wykwalifikowaną panią psycholog: „Pogłębimy
 • Druga Odsłona Nocnego Zwiedzania Cybinki
  Organizatorzy serdecznie zapraszają na drugą odsłonę nocnego, pieszego zwiedzania i odkrywanie piękna historii urokliwej Cybinki, które odbędzie się 14 czerwca. Na uczestników czeka nowa trasa, ciekawe miejsca, fascynujące historie i dyskusje, a na zakończenie – prezentacja przy ognisku. Tak Wygląda Moje Miasto NOCĄ Wydarzenie jest częścią większego cyklu/projektu pod nazwą „Tak wygląda moje miasto NOCA”.